PARTNER PORTALU

Mieszkanie na wynajem. Jak dobrze zainwestować?

Od marca 2015 roku stopy procentowe utrzymywane są na rekordowo niskim poziomie. W tej sytuacji, znalezienie atrakcyjnych alternatyw do oszczędzania na produktach bankowych może okazać się szczególnie ważne. Rozwiązaniem może być inwestycja w mieszkanie na wynajem. O czym powinien pamiętać inwestor, który chce ulokować w ten sposób swój kapitał?

Autor: housemarket.pl 28 lutego 2018 10:22

Czy inwestycja w mieszkanie jest dla mnie?

Inwestycja w nieruchomość może być dobrym wyborem dla osób posiadających duże oszczędności, szukających w miarę stałych, długoterminowych zysków. Posiadając najemcę naszego lokalu, co miesiąc będziemy bowiem otrzymywali czynsz. Przed decyzją o zakupie mieszkania warto jednak wziąć pod uwagę również negatywny scenariusz, w którym nasz lokal nie zawsze będzie cieszył się zainteresowaniem. Wtedy wszystkie koszty stałe, takie jak np. opłaty czy podatki, będziemy musieli pokrywać z własnych oszczędności.

– Kiedy zadajemy sobie pytanie, czy inwestycja w mieszkanie jest dla nas dobrym rozwiązaniem, powinniśmy mieć świadomość, że wiąże się ona nie tylko z szansą na zyski, ale również z ryzykiem strat finansowych – wskazuje Marcin Krasoń, ekspert ZFPF, Home Broker. – Mieszkanie może nie być wynajęte od razu po jego nabyciu, a wymagać również ponoszenia dodatkowych kosztów – generalnego remontu w celu zwiększenia jego atrakcyjności czy napraw, w przypadku poważnych usterek. Bezpiecznie jest założyć, że lokal będzie generować przychody tylko 10-11 miesięcy w roku. Pozostałe 2-1 miesiąc spędzimy na poszukiwaniu najemcy – mówi Marcin Krasoń, ZFPF.

Zależność wydaje się prosta – im szybciej uda się zrównać przychody z inwestycji z naszym wkładem finansowym, tym jej opłacalność będzie wyższa.

Nieruchomość ma znaczenie

Kluczowym aspektem w ocenie opłacalności inwestycji w mieszkanie na wynajem, jest szczegółowa analiza wybranej przez nas nieruchomości. To ona będzie bowiem warunkować możliwe do uzyskania zyski: to, jak wysoki będzie czynsz, oraz ile funduszy będziemy musieli „włożyć” w inwestycję na starcie.

– Analizując konkretną nieruchomość, warto spojrzeć na nią z perspektywy potencjalnych najemców. Jeśli myślimy o studentach, lokal może mieć mniejszą powierzchnię i podstawowe umeblowanie. Młode osoby zwykle nie potrzebują również dużych kuchni czy jadalni. Natomiast bardzo ważna będzie dla nich cena wynajmu oraz lokalizacja mieszkania, czyli jego skomunikowanie z centrum czy ośrodkami naukowymi. Gdy chcemy natomiast wynająć mieszkanie rodzinie z dziećmi, zdecydujmy się na większy metraż oraz bliskość infrastruktury, z której mogą skorzystać: szkół czy przedszkoli, parków, placów zabaw. Bez względu na to, w którą grupę będziemy celować, warto rozważyć zakup nieruchomości z rynku pierwotnego. Z naszych obserwacji wynika, że najemcy częściej poszukują nowych lokali. Wybierając mieszkanie z ‘krótką historią’ w nowoczesnym budownictwie, mają bowiem pewność, że po przeprowadzce nie spotka ich żadna przykra niespodzianka np. w postaci awarii instalacji elektrycznej czy przeciekających rur – komentuje Mirosław Łoziński, prezes zarządu Grupy Waryński.

Wybierając lokalizację naszej inwestycji, warto zastanowić także się nad perspektywami rozwoju danej dzielnicy.

– Otoczenie parków i deptaków, szybki dostęp do komunikacji publicznej, liczne punkty usługowe w pobliżu oraz sfery odpoczynku, to wyznaczniki idealnej lokalizacji dla osób ceniących komfort miejskiego życia – komentuje Mirosław Łoziński, Waryński. – Kupno mieszkania w dzielnicy, która spełnia te oczekiwania i przesłanki, że w najbliższych latach nadal będzie się dalej rozwijać, daje szanse na zwiększenie zysków w przyszłości. Dobrym przykładem takiej lokalizacji może być np. warszawska Wola, której popularność rośnie z miesiąca na miesiąc – dodaje Łoziński.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych