PARTNER PORTALU

Mieszkanie na wynajem lepsze od lokaty

Zakup dobrze dobranej nieruchomości może oznaczać zdecydowanie większe profity niż niejeden tradycyjny instrument finansowy.

Autor: HouseMarket.pl 21 marca 2016 11:36

Rentowność najmu mieszkania w Warszawie czy Gdańsku może wynieść ok. 4-5 proc. w skali roku. Przy stopach procentowych na obecnym poziomie lokata bankowa nie zagwarantuje nawet zbliżonej stopy zwrotu.

 - W bieżącym roku można spodziewać się dalszego rozwoju na rynku nieruchomości. Z pewnością niesłabnący popyt na mieszkania oraz stabilne i atrakcyjne cenowo oferty deweloperów w ostatnim czasie pozwalają przewidywać, że ceny mogą nadal wykazywać tendencje wzrostowe. Jednak ze względu na skalę podaży na rynku pierwotnym nie należy spodziewać się skokowych zmian. Co więcej, obecna sytuacja makroekonomiczna – utrzymująca się deflacja oraz wyjątkowo niskie stopy procentowe – sprzyjają decyzji o zakupie nowego mieszkania. To dobry prognostyk dla wszystkich osób myślących o inwestowaniu w rynek nieruchomości. Zakup lokalu pod cele inwestycyjne powinien być jednak przemyślany – mówi Zbigniew Wojciech Okoński, prezes zarządu Robyg.

Każdy inwestor powinien wnikliwie przeanalizować rynek wynajmu w mieście, w którym chce nabyć nieruchomość. W Warszawie czynsz dla dwupokojowego mieszkania o powierzchni 50 mkw. wynosi ponad 2000 złotych. Trzeba jednak pamiętać o kosztach – czynszu czy wszelkich opłatach eksploatacyjnych. Tylko głęboka analiza przychodów i wydatków pozwoli na osiągnięcie zamierzonego celu, jakim jest korzystna stopa zwrotu.

Inwestor powinien zatem rozważyć zakup nieruchomości, która będzie cieszyła się dużą popularnością wśród wynajmujących.

- Z naszego doświadczenia wynika, że są to dwupokojowe lub trzypokojowe mieszkania o powierzchni 45-60 mkw. Osiedle powinno gwarantować łatwy dostęp do infrastruktury społecznej oraz środków komunikacji publicznej. Inwestycja musi również znajdować się w atrakcyjnej lokalizacji, która będzie przyciągać potencjalnych najemców. Odpowiednio przemyślany zakup mieszkania pod wynajem powinien stosunkowo szybko zaprocentować. Taka inwestycja – przy skutecznym zarządzaniu – może zwrócić się już w średniej perspektywie czasowej. Warto zaznaczyć, że nieruchomość jest także bezpiecznym i stałym walorem w portfelu inwestora, który co do zasady wraz z biegiem czasu zwiększa swoją wartość – tłumaczy Zbigniew Wojciech Okoński.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych