PARTNER PORTALU

Mieszkanie Plus do poprawki

Będą zmiany w rządowym programie Mieszkanie Plus. Największe wątpliwości budzi wysokość czynszów za wynajem mieszkań oraz sam koszt budowy inwestycji.

Autor: housemarket.pl 01 marca 2018 09:08

Od kilku miesięcy jednym z najgorętszych tematów na rynku nieruchomości jest program Mieszkanie Plus, który miał zrewolucjonizować polskie mieszkalnictwo. No właśnie, miał. Praktycznie przyznano się już do porażki i trwają prace nad liftingiem pomysłu. Okazało się, że tak tanio jak zapowiadano, budować się nie da i czynsze musiałyby być wyższe niż pierwotnie planowano. 

Reformę programu ma przygotować Rada Mieszkalnictwa, która działa przy kancelarii premiera. Przede wszystkim mają wzrosnąć czynsze. Inaczej budową Mieszkań Plus nie zajmą się deweloperzy.

Od kiedy program wystartował, rząd informował, że da się budować mieszkania za  2500 złotych za metr kwadratowy. Okazuje się jednak, że nie będzie to możliwe - więc deweloperzy mogą dostać zielone światło na budowanie po cenach rynkowych. 

- W pierwotnej formie programu obiecywano, że za metr takiego mieszkania zapłacimy od 10 do 20 złotych. Już wiadomo, że tak niskie kwoty nie są możliwe, między innymi dlatego, że tanie mieszkania nie opłacają się firmom budowlanym. Potrzebne są zmiany założeń programu - powiedział Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza na panelu dyskusyjnym dotyczącym programu Mieszkanie Plus, który odbył się na Housemarket Forum Silesia 2018. 

Wiceprezydent dodał, że potrzebne są dopłaty do czynszu w ramach Mieszkanie Plus. Mieszkania miałyby zatem być wynajmowane po cenach rynkowych, ale istniałaby możliwość uzyskania dofinansowania. 

Rada Mieszkalnictwa odbyła już pierwsze konsultacje w tej sprawie, jednak perspektywa ewentualnych dopłat do najmu nadal rysuje się bardzo mgliście.

- Na posiedzeniu Rady Mieszkalnictwa został zasygnalizowany temat dopłat do najmu dla lokatorów w programie Mieszkanie plus, jednak nie został on skonkludowany - powiedział prasie Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Tłumaczył, że chodzi o zbudowanie mechanizmu, który wspierałby najemców poprzez dopłaty do najmu przy określonych kryteriach.

- Kryteria te muszą zostać określone, wstępna dyskusja na ten temat już się odbyła - mówił Artur Soboń. 

W celu opracowania m.in. tych kryteriów, została powołana grupa robocza, w skład której weszli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, departamentu mieszkalnictwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Finansów.

Wiceminister zapowiedział, że temat dopłat zostanie ponownie podjęty na kolejnym posiedzeniu Rady Mieszkalnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych