PARTNER PORTALU

Mieszkanie Plus. Dopłaty dopiero w 2024 r.

Ostatnia szansa na dopłatę z MdM-u pojawi się w styczniu przyszłego roku. Pieniądze znikną zapewne w mniej niż miesiąc. Dlatego warto postarać się o te środki, gdyż z dopłaty w programie Mieszkanie Plus będzie można skorzystać dopiero w 2024 r.

Autor: HouseMarket.pl 07 kwietnia 2017 13:22

- Jeśli ktoś spełnia warunki programu MdM i planuje zakup mieszkania, na które można uzyskać dopłatę, to przygotowania powinien rozpocząć w listopadzie lub na początku grudnia. Co prawda, oficjalne wnioski będzie można składać dopiero w styczniu, ale wtedy może być już za późno. Przypomnijmy, że większość pieniędzy na dopłaty wypłacane w tym roku zarezerwowano w pierwszych dwóch tygodniach stycznia. Podobnie będzie zapewne w przyszłym roku – radzi Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Warto z tej okazji skorzystać, gdyż kolejny program wsparcia rynku mieszkaniowego Mieszkanie Plus zakłada możliwość skorzystania z dopłaty na własne mieszkanie dopiero od 2024 r. Nowy program będzie składał się z dwóch elementów. Po pierwsze, będzie pozwalał na tanie wynajęcie mieszkania wybudowanego w ramach programu.

W przypadku opłacania dobrowolnego dodatku do czynszu, po ok. 30 latach osoba wynajmująca będzie mogła stać się właścicielem takiego mieszkania. Drugi element to dopłaty dla tych, którzy będą chcieli kupić (być może również wyremontować) mieszkanie czy dom. Niestety, z tych dodatkowych pieniędzy nie będzie można skorzystać od razu. Dopłaty będą doliczane do oszczędności, które uczestnik programu wpłaci na tzw. Indywidualne Konto Mieszkaniowe. Mają być one prowadzone przez banki i SKOKi. Te rachunki mają być oczywiście oprocentowane i uzyskane odsetki najprawdopodobniej nie będą pomniejszane o podatek.

Trzeba oszczędzać pięć lat

Wstępne założenia mówią jednak, że trzeba będzie oszczędzać na IKM aż pięć lat, żeby móc wypłacić pieniądze wraz z uzyskanymi dopłatami. W przypadku wcześniejszej wypłaty, najprawdopodobniej dopłaty zostaną odebrane i naliczony zostanie podatek od zysków. Wypłaty wsparcia mają wystartować w 2019 r., czyli w kolejnym roku po zakończeniu programu Mieszkanie dla Młodych. Oznacza to, że z uzyskanych dopłat najwcześniej można będzie skorzystać w 2024 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych