PARTNER PORTALU

Mieszkanie plus nie tylko dla najbardziej potrzebujących. Skorzysta także klasa średnia

Mieszkania na wynajem dla każdego, z konkurencyjną stawką czynszu i z możliwością przejścia do własności - to jeden z głównych priorytetów programu Mieszkanie Plus, którego założenia przedstawiła dziś premier Beata Szydło wraz z ministrem infrastruktury i budownictwa Andrzejem Adamczykiem. - Postanowiliśmy uwzględnić osoby, które mają niskie dochody, jak i tych, którzy reprezentują klasę średnią - mówiła premier podczas konferencji.

Autor: JB/HouseMarket.pl 03 czerwca 2016 12:30

- To kolejny program naszego rządu, który ma stać się realnym wsparciem dla polskich rodzin, których nie stać na własne mieszkanie - mówiła premier Beata Szydło przedstawiając program. - Będziemy go realizować już od tego roku.

W ramach programu utworzony zostanie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. - To będzie fundusz operujący na nieruchomościach przekazanych przez państwo - zapowiedziała Szydło. - Dzięki temu mieszkania budowane na tych gruntach będą tańsze.

Fundusz będzie bezpośrednio zawierał umowy ze spółkami Skarbu Państwa. Spółka dostanie świadectwo udziałowe w zamian za wniesiony grunt i po stronie bilansu nie będzie ponosiła żadnej straty.

Z założeń programu wynika, że mieszkania będą dostępne w dwóch opcjach: na wynajem oraz na wynajem z dojściem do własności. Lokale mieszkalne będą miały konkurencyjną do rynkowej stawkę czynszu - od 10 do 20 zł za mkw. wynajmowanego mieszkania w zależności od jego lokalizacji. - Wynika to z różnicy w kosztach przeprowadzenia inwestycji w różnych częściach kraju - poinformował Andrzej Adamczyk, minister minister infrastruktury i budownictwa.

Dodatkowo program przewiduje dla użytkowników mieszkań możliwość dojścia do własności.

- Pieniądze gromadzone w opłatach za czynsz będą przeznaczone na opłacenie czynszu, jeśli mieszkaniec popadnie w tarapaty finansowe, co odłoży w czasie moment, kiedy mieszkanie przejdzie na jego własność, ale nie będzie powodowało lęku o jego stratę - wyjaśnił minister.

Mieszkanie Plus - także dla klasy średniej

- To program powszechny, dostępny w każdym regionie Polski - mówiła premier Szydło.

W założeniach programu preferowane będą rodziny wielodzietne. W zależności od liczby dzieci przyznawana będzie odpowiednia punktacja, drugim kryterium będą dochody, ale to będzie tylko i wyłącznie wpływało na okres oczekiwania na mieszkanie.

- Postanowiliśmy uwzględnić tych, którzy mają niskie dochody, jak i tych, którzy reprezentują klasę średnią. Dziś nawet tych, którzy dużo pracują i mają dobre zarobki nie stać na własne mieszkanie bez zadłużenia się w banku. Dedykujemy ten program także klasie średniej. Chcemy, by Polacy mieli szansę na własne mieszkania - mówili pomysłodawcy programu.

Dla osób o niskich dochodach dojście do własności będzie możliwe po 5-10 latach wynajmu. W przypadku utraty np. pracy, gromadzone pieniądze będą przeznaczone na opłatę czynszu, co jednak przesunie w czasie przejęcie mieszkania na własność.

Mieszkanie plus wesprze budownictwo społeczne

Budowa tanich mieszkań to tylko jeden filarów przedstawianego przez rząd programu. - Drugim elementem, który państwu dzisiaj prezentujemy jest wsparcie budownictwa społecznego - zapowiedziała premier.

Głównym założeniem jest rezygnacja ze wspierania budownictwa socjalnego o najniższym standardzie, na rzecz budownictwa komunalnego. W planach jest zwiększenie nakładów do 55 proc. - To istotne wsparcie mieszkań na wynajem - zapewniali przedstawiciele rządu.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych