PARTNER PORTALU

Mieszkanie Plus. O tym rozmawialiśmy na Wschodnim Kongresie Gospodarczym

Nowy program Mieszkanie Plus nabiera rozpędu w całej Polsce. O dotychczasowych osiągnięciach rządowego programu, o jego głównych założeniach oraz o przyszłości rynku mieszkaniowego w Polsce rozmawialiśmy podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego, który odbył się 27 września w Białymstoku. Zobacz pełną relację z wydarzenia.

Autor: housemarket.pl 27 września 2017 08:58

Mieszkanie Plus to nowa propozycja rządu dla Polaków, którzy marzą o własnych czterech kątach. Jak przebiega realizacja programu, czy i jaki będzie miał on wpływ na inne sektory rynku - między innymi na te tematy, wspólnie z uczestnikami sesji Mieszkanie Plus rozmawialiśmy podczas IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

W debacie udział wzięli przedstawiciele i eksperci w dziedzinie polityki społecznej i segmentu mieszkalnictwa w Polsce: Artur Kaźmierczak, prezes zarządu, Grupa Mzuri; Piotr Fedorowicz, dyrektor biura transakcyjnego, BGK Nieruchomości; Magdalena Malinowska-Wójcicka, główny specjalista w Departamencie Mieszkalnictwa, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa; Katarzyna Szpot-Prusak, starszy specjalista w Departamencie Mieszkalnictwa, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Dariusz Stefaniuk, prezydent Białej Podlaskiej. 

W Polsce brakuje dziś prawie miliona mieszkań, a obecny rynek mieszkaniowy pomija całkowicie obywateli o niższych dochodach i praktycznie całą polską klasę średnią. Przedstawicielki Ministerstwa przedstawiły obszerną prezentację głównych założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego.

Zobacz prezentację założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego w załączniku

- Z analiz ministerstwa przeprowadzonych pod kątem narodowego programu Mieszkanie Plus wynika, że aż 60 procent gospodarstw domowych ma tak niskie przychody, że nie są w stanie zakupić mieszkania na rynku komercyjnym. W prawdzie 20 procent może liczyć na mieszkania komunalne, jednakże dla pozostałych 40, tak naprawdę nie ma żadnej realnej alternatywy na pozyskanie samodzielnego mieszkania. Są to zazwyczaj osoby młode, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową i które zarabiają na tyle niewiele, że nie mogą zakupić mieszkania, bądź też pracują na umowach na czas niekreślony lub na umowach zlecenie. Program Mieszkanie Plus w założeniu ma przyczynić się do poprawy sytuacji mieszkaniowej polskich rodzin, których nie stać na zakup własnego M lub nie mają możliwości na pozyskanie kredytu hipotecznego, wsparcie rynku najmu oraz wzrost liczby mieszkań w przeliczeniu na 1000 mieszkańców - powiedziała Magdalena Malinowska-Wójcicka, główny specjalista w Departamencie Mieszkalnictwa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. 

Choć wszystkie kryteria dla najemców nie są jeszcze do końca znane, to jednego można być pewnym, że chętnych potencjalnych lokatorów, a w perspektywie możliwie, że i właścicieli takich mieszkań nie zabraknie. Program przewiduje bowiem, możliwość nabycia do mieszkań prawa własności po 30 latach użytkowania, po spełnieniu określonych warunków.

Zapisy do programu rozpoczęły się - zgodnie z zapowiedziami - w połowie tego roku, powoli nabiera on więc realnych kształtów. Od ogłoszenia założeń Mieszkania Plus minął nieco ponad rok, a na dzień dzisiejszy listy intencyjne w sprawie uczestnictwa w programie podpisało około 90 miast i gmin, ruszyły też pierwsze realizacje. 

W ostatnim czasie rząd zrobił kolejny krok w kierunku realizacji programu Mieszkanie Plus. Chodzi tu o projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która weszła w życie 11 września. Nowa instytucja będzie dysponować nieruchomościami, w szczególności tymi, które można przeznaczyć pod budowę mieszkań oraz kontrolować wysokość czynszów opłacanych przez najemców mieszkań objętych rządowym programem. Wiadomo też, że KZN będzie pełnił funkcję banku ziemi. Dokładna liczba mieszkań oraz data rozpoczęcia pierwszych budów w ramach KZN nie jest jeszcze znana.

MULTIMEDIA

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych