PARTNER PORTALU

Mieszkanie Plus: Pierwsze klucze w połowie 2019 r.

Około połowy 2019 roku pierwsi uczestnicy programu Mieszkanie Plus otrzymają klucze od mieszkań – poinformował minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Autor: PAP 20 czerwca 2016 09:05

Minister przypomniał w TVN24, że program będzie realizowany w całej Polsce, w pierwszej kolejności „w tych miejscach, które posiadają nieruchomość, wpisaną w plan zagospodarowania przestrzennego, przeznaczoną na cele mieszkaniowe”. „Te realizacje mam nadzieję rozpoczniemy na początku 2018 roku” – zapowiedział.

Pytany, kiedy pierwszy lokator potrzyma klucze, Adamczyk odpowiedział: „około połowy 2019 roku”. Dodał, że „realizacja programu planowana jest na lata”.

„Jeżeli nie ma gniazda, nie ma piskląt, jeżeli są mieszkania, są młode pokolenia, które mieszkają w Polsce i to jest nasz cel” – uzasadniał cel programu.

Program Mieszkanie Plus premier Beata Szydło przedstawiła na początku czerwca razem z kierownictwem resortu infrastruktury i budownictwa. Jego trzy filary to: wsparcie budownictwa społecznego, tanie mieszkania na wynajem budowane na gruntach Skarbu Państwa oraz wsparcie oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach indywidualnych kont mieszkaniowych.

Najważniejszym filarem programu ma być Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. Zostaną do niego wniesione na podstawie ustawy grunty Skarbu Państwa, które w tej chwili są w dyspozycji wojewodów, starostów, czy też w gestii różnych agencji, np. Agencji Mienia Wojskowego, Agencji Nieruchomości Rolnych.

Z założeń programu wynika, że mieszkania będą dostępne w dwóch opcjach: na wynajem oraz na wynajem z dojściem do własności. Pierwsza z nich zakłada, że koszt wynajmu wyniesie od 10 do 20 zł za 1 m kw. (w zależności od lokalizacji). W programie zapisano także utworzenie systemu oszczędzania, którego uczestnicy będą mogli w bankach założyć rachunki z premią za systematyczne oszczędzanie.

Zgodnie z zapowiedziami MIB, oszczędzać będzie można na różne cele mieszkaniowe: nie tylko na zakup czy budowę, ale także np. wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt lub na wkład mieszkaniowy w spółdzielni czy TBS. Oszczędności będzie można wykorzystać także na remont czy wykończenie mieszkania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych