PARTNER PORTALU

Mieszkanie plus w chińskiej wielkiej płycie?

- Wybieram się do Niemiec zobaczyć ich system budowy podobny do wielkiej płyty. Chińczycy są też zainteresowani wejściem do Polski z wielką płytą - mówił w programie #dziejesienazywo Kazimierz Smoliński.

Autor: money.pl 07 czerwca 2016 13:32

Wiceminister infrastruktury i budownictwa tłumaczył, że budynki powstające w ramach programu Mieszkanie plus będą finansowane przez emisję obligacji.

- Oni budują po prostu w tempie imponującym. To się wydaje wręcz nieprawdopodobne, żeby w kilkadziesiąt dni wybudować wieżowiec. A potrafią to zrobić - mówił Smoliński o chińskich rozwiązaniach związanych z wielką płytą. Dodał, że nie wie jak ta technologia sprawdzałaby się w naszym klimacie, ani jak jest trwała.

Smoliński stwierdził, że na dziś rząd zakłada budowę według standardowej technologii.

- Chcielibyśmy, żeby projektanci tych przyszłych budynków wielorodzinnych zaprojektowali je w sposób, który sprawi, że będą one energooszczędne, a ponadto powtarzalne, modułowe. Tak, by łatwo było je dostosować do lokalnych warunków, konkretniej działki - mówił wiceminister.

Tłumaczył, że to zmniejszy koszty budowy, bo np. wszystkie okna w budynkach będą identyczne. Na sugestię, że wielka płyta idealnie odpowiadałaby na plany rządu, minister dodał, że obecnie planów powrotu do tej technologii nie ma, ale samej idei on się przygląda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych