PARTNER PORTALU

Mieszkanie Plus w opinii deweloperów

Mieszkanie Plus ma już rok i z fazy projektowej przeszedł do etapu działań. Jak prace i założenia rządowego programu oceniają deweloperzy?

Autor: housemarket.pl 12 września 2017 14:07

Na dzień dzisiejszy listy intencyjne w sprawie uczestnictwa w programie podpisało około 90 miast i gmin, ruszyły też pierwsze realizacje. Budynki z mieszkaniami na wynajem, jak i z opcją dojścia do własności powstają na terenie całego kraju - w tym we wschodnich rejonach Polski, m.in. w województwie lubelskim, warmińsko-mazurskim oraz podlaskim. Do pozyskanych wcześniej gruntów gminnych w Augustowie i Łomży dołączyły kolejne: w Grajewie i Suwałkach.

Chęć współpracy w ramach programu Mieszkanie Plus zgłosiło również kilkanaście firm deweloperskich, które wyraziły ochotę do podjęcia się zadania postawienia budynków, wśród nich znalazła się firma Polnord.  

- Branża deweloperska dostarcza obecnie na rynek ponad 100 tysięcy mieszkań rocznie, ale popyt wciąż przewyższa podaż. Potrzeby mieszkaniowe Polaków są tak duże, że nawet wspomniana liczba nowych mieszkań, wprowadzanych regularnie na rynek od kilku lat, nie jest w stanie ich zaspokoić. Zainicjowany przez rząd program Mieszkanie Plus nie stanowi więc zagrożenia dla branży deweloperskiej, ale będzie stanowił raczej uzupełnienie oferty lokali wprowadzanych na rynek przez prywatnych inwestorów. W przypadku programu Mieszkanie Plus większość zagrożeń i kosztów wynikających z konieczności dostarczenia kapitału na inwestycję spoczywa na barkach państwa - mówi Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Polnordu. - W Polnordzie z dużą uwagą analizujemy przygotowania do realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia, ponieważ jesteśmy, poprzez spółkę z Grupy Polnord, zaangażowani w ten program. KB Dom jest generalnym wykonawcą, pierwszego w województwie mazowieckim, osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus, które powstaje w Pruszkowie. O wyborze oferty KB Dom zdecydowała technologia budowy wykorzystująca gotowe prefabrykaty, co pozwala znacząco obniżyć koszty postawienia budynku nawet o kilkadziesiąt procent. Osiedle w Pruszkowie będzie pierwszą od ponad 20 lat tak dużą inwestycją mieszkaniową w Polsce, która powstanie w całości z elementów prefabrykowanych powstałych przy zaangażowaniu najnowszych zdobyczy techniki budowlanej.

Duże zamówienie od państwa to prestiż i klucz do pozyskania nowych klientów również dla innych przedstawicieli branży.

- Szacuje się, że obecnie w Polsce brakuje ok. 2-3 mln mieszkań. Nasz kraj zajmuje daleką pozycję za średnią europejską pod względem liczby mkw. przypadających na jednego mieszkańca. Do tego dochodzą jeszcze substandardowe warunki istniejącego budownictwa mieszkaniowego. Biorąc powyższe pod uwagę popieramy projekt Mieszkanie Plus, dostrzegając jego dużą rolę w zbliżeniu do własnego mieszkania ludzi, których nie stać na zakup lokalu na warunkach komercyjnych. Oczywiście widzimy sporo niedopracowanych kwestii w mieszkaniowym programie rządowym. Niemniej jednak jeśli jego realizacja poprawi realia mieszkaniowe w naszym kraju, a tym samym status społeczny setek tysięcy czy nawet milionów Polaków, to jak najbardziej kibicujemy temu projektowi. Ponadto zwracamy uwagę, że program Mieszkanie Plus obejmuje swym zasięgiem całą Polskę, a więc również małe miasta, niejednokrotnie w słabszych pod względem rozwoju gospodarczego regionach kraju, gdzie aktywność deweloperów jest niska lub zerowa. Jako lider polskiego rynku mieszkaniowego, działający nie tylko w największych miastach Polski, ale także w lokalizacjach regionalnych, dysponujemy know-how oraz kompetencjami, które mogą być pomocne w realizacji projektów inwestycyjnych w ramach tego programu. W ten sposób chętnie wesprzemy rozwój kraju w zakresie budownictwa mieszkaniowego i, również dzięki temu, przyczynimy się do zmniejszenia deficytu lokalowego, przybliżając nas do statystyk europejskich - dodaje Michał Sapota, prezes zarządu Murapol.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych