PARTNER PORTALU

Mieszkanie plus w opinii prezydentów miast

Rządowy program „Mieszkanie plus” zapowiada sporą rewolucję w mieszkalnictwie komunalnym. Jak nową politykę mieszkaniową państwa oceniają prezydenci miast?

www.portalsamorzadowy.pl

Autor: Portal Samorządowy 03 czerwca 2016 15:47

- Nie jestem na razie w stanie ocenić tego programu obiektywnie, a nigdy nie krytykuję dla zasady – komentuje na gorąco Mieszkanie Plus Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Prezydent miasta zauważa, że wiele gmin realizuje też własne programy o podobnych zasadach. W Białymstoku tereny skarbu państwa już od kilku lat służą, jako grunt pod mieszkania komunalne.

- Podobny program realizujemy samodzielnie. Pozyskaliśmy w poprzednich latach kilkanaście hektarów terenu od skarbu państwa za 3 proc. wartości, a więc z ogromną bonifikatą. Pod tym względem program Mieszkanie Plus nie jest dla nas nowością - mówi Truskolaski.

Czytaj też: Trzy filary Mieszkania Plus

Inne spojrzenie na program ma Prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny. Jego zdaniem tylko połączenie działań samorządu i państwa daje szansę na zaspokojenie głodu mieszkaniowego. 

- W Stalowej Woli na mieszkanie komunalne czeka obecnie 200 rodzin. Co prawda od początku kadencji przygotowujemy program budownictwa czynszowego, komunalnego, lecz ta kolejka oczekujących nie zacznie się zmniejszać dopóki nasze działania nie będą miały wsparcia ze strony programu rządowego. Dlatego z wielką radością przyjąłem informację o programie Mieszkanie Plus – komentuje przedstawiony przez rząd program mieszkaniowy Lucjusz Nadbereżny.

Jak zapewnia, miasto od strony projektowej jest przygotowane do realizacji projektów mieszkaniowych. Podkreśla przy tym, że to właśnie budownictwo mieszkaniowe jest jednym z fundamentalnych czynników mogących przeciwdziałać wyludnianiu się miast.

Czytaj też: Rząd otwarty na współpracę z deweloperami

Paweł Silbert, prezydent Jaworzna pozytywnie ocenia te elementy programu Mieszkanie Plus, które bezpośrednio dotyczą samorządów. Zwraca uwagę zwłaszcza na zapowiedź wprowadzenia umów czasowych dla najemców lokali komunalnych i weryfikację ich prawa do tych mieszkań, uwzględniającą ewentualną zmianę ich statusu materialnego.

- Obecnie wygląda to tak, że jeśli gmina przyznaje mieszkanie komunalne, to ono de facto jest przyznawane dożywotnio. A moim zdaniem to powinno funkcjonować jako rozwiązanie na pewien czas, trochę jak hotel – stwierdza Silbert. Jak dodaje, model, w którym gmina ma możliwość weryfikacji sytuacji ekonomicznej osób zamieszkujących w zasobach komunalnych nie jest niczym wyjątkowym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych