PARTNER PORTALU

Mieszkanie Plus. Wielkie plany nie dojdą do skutku

Będą zmiany w programie Mieszkanie Plus. Rząd planuje wybudować brakujące mieszkania w ramach komercyjnych REIT-ów, a najuboższym dopłacać do czynszu.

Autor: housemarket.pl 09 marca 2018 09:29

Na posiedzeniu Rady Mieszkalnictwa, które odbyło się 6 marca br. poruszono kilka bardzo ważnych aspektów. Ostatecznie potwierdziły się również przewidywania, że program Mieszkanie Plus w pierwotnej formie nie może być zrealizowany. Jak czytamy na portalu mieszkanieplus.org.pl zapowiadane są trzy istotne zmiany. 

Pierwsza dotyczy dopłat do czynszów. Według najnowszych doniesień dopłaty będą zapewnione tylko dla najuboższych i mają obowiązywać tylko przez 10 lat, stopniowo malejąc. Na razie nie wiadomo, jakiej wysokości będą dopłaty. Rząd mówił o 20-30 proc. prawdopodobnie będzie to jednak zróżnicowane w zależności od lokalnej sytuacji. Na większe wsparcie mogą liczyć mieszkańcy biedniejszych miejscowości. Czynsze nie będą także odgórnie ustalane przez rząd. Państwo będzie jedynie decydować o maksymalnej wysokości czynszu w poszczególnych regionach. 

Wiadomo również, że Mieszkania Plus nie będą budowane przez sektor publiczny. Zajmą się tym specjalnie powołane do tego fundusze inwestycyjne.

- Za pieniądze inwestorów (zarówno dużych, jak i drobniejszych) deweloperzy stawiać będą bloki czynszowe. W zamian za wkład inwestorzy otrzymywać będą regularne bonifikaty, pochodzące z czynszów lokatorów. Jak łatwo sobie wyobrazić – mieszkania nie będą tańsze, niż obecnie obowiązujące ceny najmu, bo nie byłoby zysku. Co więcej – fundusze będą na pewno starały się optymalizować dochody, by osiągać jak najlepsze wyniki i przyciągać nowych inwestorów - czytamy na stronie mieszkanieplus.org.pl

Kwestią do ustalenia jest czy w REIT-y inwestować będą mogły zagraniczne spółki. 

Trzecią kwestią, którą poruszono podczas spotkania jest specustawa mieszkaniowa. Rozporządzenia mają przyspieszyć przyspieszyć odrolnienie gruntów i uzyskanie pozwolenia na budowę. Dzięki niej załatwienie pozwolenia na budowę ma trwać nie dłużej niż rok, a nie jak to jest obecnie - nawet pięć lat. Rząd chce m.in. uprościć procedury przy odrolnieniu terenów rolnych leżących w granicach miasta, które nadają się pod zabudowę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych