PARTNER PORTALU

Mieszkanie w kamienicy. Ile jest warte?

Zakup mieszkania z myślą o jego wynajmie staje się w naszym kraju coraz popularniejszy. Szczególnie atrakcyjne pod tym względem są nieruchomości położone w centrach i zabytkowych częściach miast.

Autor: HouseMarket.pl 26 kwietnia 2016 14:13

W takich lokalizacjach najłatwiej dostępne są lokale w kamienicach. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego radzą, na jakie parametry tego typu nieruchomości zwrócić szczególną uwagę, by zakup okazał się pomyślną inwestycją.

Atrakcyjna lokata kapitału

Zakup mieszkania w kamienicy może być bardzo interesującą formą ulokowania posiadanych oszczędności. Wynajem lokalu w dobrze zlokalizowanym i zadbanym budynku jest rozwiązaniem umożliwiającym osiągniecie atrakcyjnych zysków, a dodatkowo zazwyczaj nie niesie ze sobą tak dużego ryzyka, jak np. inwestycje na giełdzie.

Dotyczy to zwłaszcza miast chętnie odwiedzanych przez turystów, takich jak np. Gdańsk, w których inwestorzy bardzo aktywnie działają na rynku nieruchomości wtórnych. Trzeba jednak zauważyć, że ceny tego typu mieszkań zwykle są dość wysokie, przez co nie jest to lokata kapitału dostępna dla każdego.

Cena i lokalizacja – niewątpliwy atut

Jeśli myślimy o zakupie w celach mieszkalnych, wybór lokalu w kamienicy również może być opłacalny. Jeśli nie zdecydujemy się na najlepiej usytuowane budynki w doskonałym stanie technicznym, możliwe są oszczędności sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Walorem takiej nieruchomości jest niewątpliwie lokalizacja w centrum miasta. Bliskość różnorodnych punktów usługowo-handlowych oraz korzystne połączenie z innymi dzielnicami jest z pewnością trudne do przecenienia.

Stanowi także niemałą oszczędność dla osób, które mając pracę w śródmieściu, nie muszą tracić pieniędzy na codzienne dojazdy. Dodatkową zaletą tego typu mieszkań mogą być bogate zdobienia na elewacjach, wysokie okna, kominki czy parkietowe podłogi. Co więcej, lokale te często mają bardzo wysokie ściany, dzięki czemu właściciele mogą zaadaptować tę dodatkową przestrzeń, np. wzbogacając mieszkanie o antresolę.

Druga strona medalu

Powinniśmy jednak pamiętać, że mieszkanie w kamienicy nie jest pozbawione wad. To, co dla jednych stanowi walor, dla innych może być źródłem pewnych utrudnień. Weźmy pod lupę cenę nieruchomości.

Osoby, dla których niski koszt zakupu stanowi główną motywację nabycia lokalu, powinny pamiętać, że może nie być on jedynym wydatkiem, jaki przyjdzie im ponieść.

– Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że kamienice należą do starego budownictwa, w związku z tym stan techniczny budynku może pozostawiać wiele do życzenia. Kupując mieszkanie od dewelopera zwykle nie musimy się martwić o stan okien, drzwi czy podłogi, w przypadku kamienicy warto się im przyjrzeć bliżej i sprawdzić, czy nie wydamy większej sumy na remont – mówi Michał Krajkowski, ekspert ZFDF, Notus Doradcy Finansowi. – Stara technologia budownictwa może także wiązać się z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi. Przykładowo, gorsza izolacja termiczna z pewnością przełoży się na wyższe rachunku za ogrzewanie.

Przeprowadzenie przeróbek budowlanych może być konieczne, szczególnie jeśli lokal posiada niestandardowy rozkład pomieszczeń. Potencjalni nabywcy takich nieruchomości powinny mieć świadomość, że dokonanie adaptacji wewnątrz może być możliwe jedynie za zgodą konserwatora zabytków.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych