PARTNER PORTALU

Mieszkaniówka według PiS

PiS ma zupełnie inny pomysł na politykę mieszkaniową niż poprzednicy.

Autor: PTWP - parlamentarny.pl 13 kwietnia 2016 10:09

W styczniu Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiedziało, że program Mieszkanie dla młodych, wdrożony przez koalicję PO-PSL, będzie kontynuowany tylko do września 2018 roku. Zostanie on zastąpiony Narodowym Programem Budowy Mieszkań, zwanym też roboczo Mieszkanie+. Jego głównym elementem mają być kasy oszczędnościowo-budowlane.

Odpowiedzialny za mieszkalnictwo w resorcie infrastruktury, sekretarz stanu, Kazimierz Smoliński zapowiadał wtedy, że prace nad odpowiednimi aktami prawnymi rozpoczną się niebawem, tak by budowa nowych mieszkań w oparciu o program mogła rozpocząć się już w przyszłym roku.

– Chcemy uruchomić kasy mieszkaniowe, właściwie oszczędnościowo-budowlane. Jeśli ktoś będzie systematycznie oszczędzał, dostanie premię od państwa i będzie mógł przeznaczyć te pieniądze na cele mieszkaniowe: kupno mieszkania czy domu – tak wyjaśniał zasady funkcjonowania nowego systemu Smoliński.

Jakiś czas potem premier Beata Szydło ujawniła, że premia ta będzie wynosić 900 zł rocznie.

Narodowy Program Budowy Mieszkań, według tego co zapowiadali kilka miesięcy temu jego autorzy, ma być realizowany we współpracy z samorządami. Mieszkania mają być budowane przez spółki komunalne co ma gwarantować, że będą tańsze. Realizacja programu ma doprowadzić do zwiększenia liczby mieszkań na wynajem i mieszkań z niskimi czynszami.

Mieszkania mają powstawać na gruntach należących do samorządów, a samorządy które będą uczestniczyć w programie w zamian mają otrzymać pomoc w uzbrojeniu gruntu a także będą im udzielane kredyty.

Więcej na ten temat tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych