PARTNER PORTALU

Mieszkaniowy rynek wtórny ożywią studenci

W nadchodzącym czasie można się spodziewać dużego ożywienia na rynku nieruchomości wtórnych. Będzie ono spowodowane typowym jesiennym wzrostem aktywności kupujących i wynajmujących - wynika z najnowszego raportu Szybko.pl., Metrohouse i Expandera.

Autor: HouseMarket.pl 20 lipca 2015 08:20

Sytuacja ta ma miejsce między innymi za sprawą studentów, którzy zaczynają poszukiwania mieszkań. Powoduje to stopniowy wzrost cen wynajmu nieruchomości. Rok akademicki zaczyna się dopiero w październiku, ale rozpoczęcie wcześniejszych poszukiwań lokum daje większy wybór zarówno pod względem ceny, jak i lokalizacji. – Warto myśleć o tym już w lipcu - mówi Jarosław Sadowski z Expandera. - Początek wakacji to czas kiedy wielu studentów rezygnuje z wcześniej zajmowanych mieszkań i opuszcza je, wyjeżdżając na wakacje w rodzinne strony, zwalniając tym samym miejsca dla nowych lokatorów.

Podpisanie umowy o wynajem mieszkania wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Od postanowień w niej zawartych zależy bezpieczeństwo, komfort oraz przede wszystkim koszty ponoszone przez wynajmującego. Niedoczytanie bądź przeoczenie któregoś z punktów może doprowadzić do nieprzyjemności i konsekwencji finansowych.  Z tego względu warto poświęcić jej więcej czasu i nie pominąć różnych elementów, takich jak m.in.: całkowity koszt wynajmu, czas trwania najmu oraz wypowiedzenia umowy, forma i terminy płatności, kaucja czy warunki naprawy uszkodzonych sprzętów.

Niektóre rzeczy na pozór mogą wydawać się mało istotne, jednak po przeprowadzce często okazują się dużym problemem. Słabe połączenie komunikacyjne i duża odległość od uczelni mogą sprawić, że okolica, która wydawała nam się niezwykle atrakcyjna, straci cały swój urok. Problemu potrafią przysporzyć również głośni i hałaśliwi sąsiedzi oraz tacy, przez których będziemy obawiać się o własne bezpieczeństwo. Nieszczelne okna staną się udręką nie tylko, kiedy na dworze zrobi się zimno, ale także w momencie zapłaty rachunków za ogrzewanie. Jeżeli lokal nie jest wyposażony w sprzęty podstawowego użytku, będzie to także oznaczało dodatkowe koszty. Nie chodzi oczywiście o zaawansowany sprzęt AGD, ale np. o biurko, które konieczne jest studentowi do nauki. Opłacalne jest też spisanie stanu liczników przed wprowadzeniem się, tak aby nie płacić za poprzednich lokatorów.

Wykupienie ubezpieczenia OC to dodatkowy wydatek, ale decydując się na nie, często zapłacimy mniej niż za szkody wyrządzone sąsiadowi, np. jeśli zalejemy mu mieszkanie. Przyczyną może być pęknięty wężyk do pralki, cieknący kran, ale nie tylko. Do nieszczęścia doprowadzi również awaria instalacji wodnej pod posadzką lub nieszczelność systemu centralnego ogrzewania. – Od przyczyny awarii zależy to, kto zostanie obciążony kosztami. Skutki wywołane nieszczelnością instalacji powinny zostać pokryte przez właściciela mieszkania lub z jego ubezpieczenia. Za te wywołane z powodu naszej nieuwagi musimy jednak zapłacić sami – mówi Jarosław Sadowski, Expander i dodaje – Oczywiście można powiedzieć, że wielu wypadkom da się zapobiec, chociażby wyłączając sprzęty w mieszkaniu na czas nieobecności. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie przewidzieć każdą sytuację.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych