PARTNER PORTALU

Mikro-mieszkanie idealną opcją dla studenta

Studenci coraz chętniej decydują się na mikro-mieszkania. Nowa w Polsce kategoria nieruchomości, która od lat podbija rynek np. w Wielkiej Brytanii, trafia w potrzeby osób rozpoczynających życie w dużym mieście.

Autor: Housemarket.pl 28 września 2015 12:33

Możliwość mieszkania w nowym „M” o powierzchni od 14 do 31 mkw. w centrum Warszawy, wykończonym oraz wyposażonym w meble i sprzęt RTV, zdecydowanie konkuruje z opcją życia w akademiku, w kawalerce w odległych dzielnicach czy z wynajmowaniem pokoju. 

Na życie i inwestycję

- Zainteresowanie mikro-mieszkaniami lawinowo wzrosło w ostatnich dniach. Dużą grupę nabywców stanowią rodzice, którzy kupują pierwsze „M” dla dzieci rozpoczynających studia wyższe w stolicy oraz klienci kupujący tego typu nieruchomości na cele inwestycyjne z myślą o dobrej lokacie kapitału, zyskującej na wartości z biegiem lat – mówi Marek Roefler, prezes zarządu spółki Dantex, która przed miesiącem uruchomiła sprzedaż pierwszych w Polsce mikro-mieszkań w pełni wykończonych i wyposażonych m.in. w sprzęt RTV i AGD oraz meble – projekt Wolska2 w Warszawie.

Makro-korzyści

O popularności tego sektora nieruchomości decyduje dobre dopasowanie oferty do potrzeb młodych osób. Jak wynika z najnowszego raportu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, studenci w 2016 roku, w szczególności w stolicy, najchętniej wybierają lokum o wyższym standardzie , położone w centralnych dzielnicach lub blisko uczelni, a w kwestii wynajmu największym zainteresowaniem w Warszawie cieszą się kawalerki z czynszem za ok. 1200 zł – są one na tyle pilnie poszukiwanie, że w chwili pojawienia się oferty o takim parametrze, są niemal natychmiast rezerwowane. Mikro-mieszkania spełniają wszystkie powyższe kryteria.

- Studenci cenią to, że otrzymują własną przestrzeń, w której mogą czuć się całkowicie swobodnie, zyskują czas, szybko dojeżdżając na uczelnię oraz mieszkają w centrum miasta, gdzie mogą korzystać z bogatej oferty zajęć dodatkowych, atrakcji kulturalnych i rozrywkowych stolicy – tłumaczy Marek Roefler.

Prezes zarządu spółki Dantex dodaje, że klienci chętnie kupują mikro-mieszkania również ze względu na korzystne warunki finansowe. Za wynajęcie 1 pokoju w nowym 2-pokojowym mieszkaniu na bliskiej Woli (45 mkw.) trzeba zapłacić ok. 1200 zł miesięcznie (ok. 2 400 zł za całe mieszkanie). Tymczasem średnia miesięczna rata za zakup 20-metrowej wykończonej i wyposażonej kawalerki w inwestycji Wolska2 (ok. 200 tys. zł na 30 lat) wyniesie ok. 1 000 zł. Nieduża powierzchnia „M” jest ponadto gwarancją niskiego czynszu i niewysokich opłat eksploatacyjnych np. za ogrzewanie.

- Warto pamiętać, że ze względu na korzystny stosunek centralnej lokalizacji do ceny, dla licznej grupy osób mikro-mieszkania są jedyną sposobnością na otrzymanie własnego mieszkania – mówi prezes Marek Roefler.

Z analiz spółki Dantex wynika, że połowa klientów kupuje mikro-mieszkania za gotówkę, a ci nabywcy, którzy nie dysponują wystarczającą ilością własnych funduszy, mogą posiłkować się kredytem hipotecznym.

Małe z przyszłością

Czy mikro-mieszkania zawojują polski rynek mieszkań dla studentów?

- Tę ewolucję wymuszają oczekiwania samych studentów, a obowiązkiem nowocześnie funkcjonujących deweloperów jest  dostosowanie oferty do ich wymagań. Zainteresowanie tą kategorią nieruchomości będzie dynamicznie rosnąc również ze względu na coraz powszechniejszy trend tzw. downtown living, polegający na mieszkaniu w mniejszych powierzchniach, ale w centrum miasta i życia. Wystarczy spojrzeć na zmiany, które dokonują się np. w Zachodniej Europie – prognozuje prezes Marek Roefler.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych