PARTNER PORTALU

Mimo wyższych cen rośnie popyt na mieszkania z balkonem

Balkony podnoszą cenę mieszkania o około 6 proc.  Wyższe stawki nie odstraszają jednak Polaków, którzy mimo wszystko, w 95 proc. przypadków wybierają mieszkania z balkonami.

Autor: Patrycja Grzybowska 15 czerwca 2015 12:39

Z badań Home Broker wynika, że balkony podnoszą cenę mieszkania o ok. 6 proc. Oznacza to, że w Krakowie, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio 6,2-6,4 tys. zł, na nieruchomość z balkonem trzeba przeznaczyć o ok. 300 zł/mkw. więcej. W efekcie, mieszkanie 50-metrowe może być droższe nawet o ok. 15 tys. zł.

- Wieloletnie obserwacje preferencji Polaków spowodowały, że na rynku pierwotnym już bardzo rzadko pojawiają się nowe mieszkania bez balkonów - komentuje Renata Książek z firmy Budrem. – Można się spodziewać, że w przyszłości znalezienie lokalu bez balkonu na rynku pierwotnym będzie praktycznie niemożliwe – wyjaśnia.

Rosnący popyt i podaż nieruchomości z balkonami umożliwiają polskie przepisy. Mimo, że cena za mieszanie z balkonem jest wyższa, to cena za metr jest często niewspółmierna do wielkości balkonu. Obecnie do tzw. powierzchni użytkowej lokalu nie wlicza się bowiem balkonów, tarasów, loggi.

Deweloperzy mają także pełną dowolność co do powierzchni balkonów, ponieważ przepisy nie precyzują tej kwestii. Jedynym ograniczeniem są wymogi dotyczące minimalnej wysokości balustrady (1,1 m w przypadku budynków wielorodzinnych) oraz maksymalnego prześwitu pomiędzy elementami jej wypełnienia (0,12 m). - Najczęściej budowane są balkony 12-metrowe – twierdzi Renata Książek z firmy Budrem. -  Taka powierzchnia pozwala na swobodne poruszanie się, na czym klientom bardzo zależy - ocenia. Poza tymi najpopularniejszymi, budowane są balkony różnej wielkości – zarówno, małe trzymetrowe, jak i 100-metrowe tarasy. Pod tym względem, fantazja i odwaga architektów jest nieograniczona.

Brak sprecyzowanych przepisów to ogromne ułatwienie także dla kupujących. Dzięki temu, mają całkowitą dowolność nie tylko w wyborze ilości pokoi, ale także wielkości balkonu. - W ostatnich latach można zaobserwować, że Polacy przestali trzymać się tzw. zasady proporcjonalności oznaczającej, że im większe mieszkanie, tym większy powinien być także balkon – podkreśla przedstawicielka firmy Budrem. – Obecnie podobną popularnością cieszą się zarówno kawalerki z tarasami, jak i duże mieszkania z bardzo małymi balkonami – mówi.  

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych