PARTNER PORTALU

Młodzież zamieszka w kawalerkach na Pradze

Na poddaszu w kamienicy na warszawskiej Pradze powstało siedem kawalerek, w których zamieszkają wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów w Aninie. Od września rozpoczną w nich życie na własną rękę.

Autor: PAP 13 lipca 2016 16:50

Pilotażowy projekt realizuje Fundacja Habitat for Humanity Poland w partnerstwie z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym Księży Orionistów. Celem programu jest stworzenie modelowego systemu mieszkań treningowych dla wychowanków młodzieżowych ośrodków wychowawczych i instytucji pieczy zastępczej, który ma zapobiec ich powrotowi do patologicznych środowisk oraz zachowań, a także ułatwić reintegrację społeczną.

Fundacja zwraca uwagę, że blisko 27 tys. młodych osób, które po osiągnięciu pełnoletności opuszczają ośrodki wychowawcze czy domy dziecka, ma problem tym, by zapewnić sobie dach nad głową. Oczekiwanie na przydział mieszkania socjalnego może trwać nawet kilka lat, a powrót do domów rodzinnych jest często niemożliwy.

Pierwsze kroki w dorosłość

Większość osób opuszczających instytucje pieczy zastępczej jest w trakcie nauki i zdobywania zawodu, a mimo to musi sama zapewnić sobie mieszkanie oraz środki na jego utrzymanie. Szacuje się, że jeżeli młodzi nie otrzymają w tym momencie wsparcia mieszkalnego, 90 proc. z nich wróci do środowisk dysfunkcyjnych, a część trafi do schronisk dla bezdomnych.

- Młodzi wychowankowie będą stawiali w tych mieszkaniach pierwsze kroki w dorosłości, jeszcze z takim dyskretnym wsparciem ośrodka – powiedziała Magdalena Ruszkowska-Cieślak z Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Wyjaśniła, że młodzi mężczyźni nie będą płacić za wynajem lokali, natomiast będą odpowiedzialni za pokrycie kosztów swojego mieszkania - m.in. rachunków za prąd czy mediów. Dodała, że w kawalerkach będą oni mieszkać ok. roku, a w uzasadnionych przypadkach ten czas może zostać wydłużony. W początkowej fazie realizacji projektu - jak mówiła - z wychowankami będzie mieszkał opiekun.

Mieszkanie pomoże stanąć na nogi

Jak podkreślała, w wielu takich przypadkach potrzebna jest przedłużona kładka w dorosłość. - W wieku lat 18 raczej w ogóle ludzie nie są gotowi do tego, żeby zarabiać na siebie, żeby się utrzymywać. Oni najczęściej potrzebują jeszcze dokończyć edukację, bo najczęściej mają dwa-trzy lata opóźnienia przez wagary, różne konflikty z prawem - mówiła.

Zdaniem Ruszkowskiej-Cieślak te mieszkania pomogą wychowankom ośrodka w godnych warunkach dokończyć edukację, kształcenie zawodowe i stanąć na nogi.

Ruszkowska-Cieślak podkreśliła, że jest to rozwiązanie dla tych, którzy chcą kontynuować edukację, bądź też w jakiś sposób się odnaleźli, albo mają perspektywy na jakiś zarobek, pierwszą pracę. - Istotne jest, żeby oni się sami tutaj utrzymali - podkreśliła.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych