PARTNER PORTALU

Mniej niż 5 tys. zł za mkw. mieszkania w Poznaniu

Ceny transakcyjne w stolicy Wielkopolski nieznacznie spadły i kształtują się na poziomie poniżej 5 tys. zł za mkw. Rosnącym zainteresowaniem nabywców cieszą się lokale o dużej powierzchni, a przeciętny metraż wynosi 58 mkw. - wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Autor: HouseMarket.pl 21 lipca 2015 14:06

Osoby zainteresowane kupnem nieruchomości w stolicy Wielkopolski powinny dysponować średnio sumą 5 155 zł za mkw. Porównując do analogicznego okresu sprzed roku, kwota ta zmalała o 265 zł. – W cenie do 5 tys. zł za metr kwadratowy wystawionych jest 46 proc. mieszkań. Natomiast kolejne 30 proc. stanowią lokale, na które trzeba przeznaczyć od 5 tys. zł do 6 tys. zł za mkw. – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Na sytuację na poznańskim rynku nieruchomości mogą wpłynąć modyfikacje w Mieszkaniu dla Młodych. Programem mają być objęte również lokale pochodzące z drugiej ręki. – Zmiany w MdM przyczynią się do ułatwienia zakupu mieszkania w Poznaniu. Zakładając, że limit cenowy będzie na poziomie 4 847 zł, aż 38 proc. aktualnie sprzedawanych lokali mogłoby zostać włączonych do systemu dopłat (przy spełnieniu pozostałych kryteriów) – wyjaśnia Marta Kosińska. – Z takiej zmiany skorzystają nie tylko nabywcy mieszkań, ale również właściciele wystawiający swoje lokale na sprzedaż.

Osoby, które planują kupić mieszkanie w Poznaniu nie powinny mieć problemu z uzyskaniem kredytu. Dzięki temu, że stopy procentowe pozostają na bardzo niskim poziomie kredyty są dość tanie i stosunkowo łatwo dostępne. Problemem może być jedynie wymagany wkład własny, który musi wynosić przynajmniej 10 proc. wartości kupowanej nieruchomości. Oznacza to, że aby kupić w Poznaniu mieszkanie o powierzchni 60 mkw. po średniej cenie trzeba posiadać aż 29 784 zł oszczędności. Rata kredytu na takie mieszkanie wyniesie natomiast ok. 1 377 zł, przy założeniu okresu spłaty wynoszącego 25 lat.

 – Warto dodać, że wkładu własnego nie muszą posiadać osoby, które skorzystają z programu Mieszkanie dla Młodych. Obecnie obejmuje on co prawda tylko nowo wybudowane mieszkania  – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors. – Jednak już niedługo dopłatę będzie można uzyskać także na lokale z rynku wtórnego. Oczywiście pod warunkiem, że cena mieszkania nie przekroczy limitu, który w Poznaniu wynosi 5 925 zł  dla nowych mieszkań i 4 847 zł dla tych z drugiej ręki.

Ponadto dla osób posiadających co najmniej dwoje dzieci wzrosną też kwoty dopłat. Gdy mieszkanie w Poznaniu kupi osoba z dwójką dzieci, dopłata będzie mogła wynieść maksymalnie 53 860 zł, a gdy dzieci będzie więcej to nawet 105 027 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych