PARTNER PORTALU

Moda na równowagę, czyli osiedla XXI wieku

Współczesne osiedla mieszkaniowe zmieniają się tak samo dynamicznie jak społeczeństwo, któremu muszą dotrzymać kroku. Nie bez powodu pełnią teraz znacznie więcej funkcji niż np. 20 lat temu. Kluczem do sukcesu inwestycji jest równowaga, której szukają nabywcy.

Autor: housemarket.pl 12 sierpnia 2015 11:32

Osiedla mieszkaniowe muszą odpowiadać oczekiwaniom wymagających mieszkańców. Muszą mieć walory estetyczne i użytkowe, spełniać wiele funkcji, ale przede wszystkim są to miejsca, w których się żyje, a nie tylko mieszka.

Z tego powodu na zakup wymarzonego lokum składa się zazwyczaj bardzo wiele czynników, takich jak: lokalizacja, cena, liczba pięter czy dostępność infrastruktury. Każdy nabywca przy wyborze mieszkania kieruje się podobnymi czynnikami, nadając im jednak kryteria ważności dostosowane do swoich potrzeb. Czasami jest to atrakcyjne położenie względem centrum miasta, innym razem – duży taras i piękna okolica. Dla przyszłego nabywcy są to najważniejsze zalety i to właśnie w oparciu o nie podejmuje decyzję o zakupie.

- Coraz częściej o potencjale danej inwestycji świadczy nie tylko dobra lokalizacja, ale przede wszystkim przemyślane zagospodarowanie przestrzeni oparte o zasady zrównoważonego budownictwa, które łączy zalety miejsca do zamieszkania z przestrzenią do wypoczynku - komentuje Marcin Antczak, wiceprezes FB Antczak.

Moda na równowagę

Zrównoważone budownictwo od kilku dobrych lat święci triumfy nie tylko w sektorze budownictwa komercyjnego, ale także w obszarze mieszkaniowym. Koncepcja przywędrowała do nas podobnie jak wiele innych – z Zachodu. Zasada „lepiej mieszkać na pełnych spokoju i zieleni przedmieściach, niż w głośnym i zatłoczonym centrum miasta” sprawdza się w kontekście każdej lokalizacji.

- Tego typu obiektów nie należy jednak mylić z zielonym budownictwem, którego głównym założeniem jest tworzenie obiektów o możliwie najmniejszym negatywnym wpływie na środowisko. W przypadku realizacji projektów zrównoważonych, punktem odniesienia do wszystkiego jest człowiek i jego komfort – przede wszystkim mieszkania, ale także odpoczynku po ciężkim tygodniu pracy - radzi Marcin Antczak.

Zrównoważone osiedla pozwalają przede wszystkim zyskać cenny czas. Budowanie zgodnie z tym trendem, wymaga wzięcia pod uwagę takich aspektów, jak: miejsce, w którym mieszkańcy mogą wypocząć (poprzez np. wyciszanie mieszkań, tworzenie wspólnych miejsc relaksu dla mieszkańców), bliskość punktów istotnych dla mieszkańców osiedla (sklepy, przedszkola, restauracje itp.) oraz rozbudowana komunikacja miejska ułatwiająca poruszanie się w mieście i w obrębie osiedla. To wszystko ułatwia życie zwykłego człowieka, daje mu możliwość oszczędzenia kilku cennych chwil i wykorzystanie ich np. do relaksu na łonie natury.

Równowaga a inwestycja

Współcześnie wielu deweloperów podejmuje decyzję, aby dostarczać na rynek kompleksową ofertę. Nowe inwestycje mieszkaniowe niejednokrotnie łączą w sobie zalety dobrego miejsca do zamieszkania z optymalną przestrzenią do wypoczynku np.: poprzez tworzenie wewnętrznych obszarów zieleni, placów zabaw, ogólnodostępnych tarasów, a nawet darmowych siłowni i basenów dla mieszkańców.

- Już na etapie projektowym kładziony jest nacisk na estetyczne zagospodarowanie przestrzeni, dobrze dobraną roślinność, czy rozlokowanie ciągów komunikacyjnych w taki sposób, aby były najmniej uciążliwe dla mieszkańców - mówi wiceprezes FB Antczak. - Równie ważnym aspektem jest bezpieczeństwo, dlatego nowo powstałe osiedla często posiadają system monitoringu, videodomofony i ochronę - dodaje i podaje przykład: - W wielu projektach, tak jak np. na naszym nowym osiedlu Panorama Park II w Kaliszu, uwzględniane są także dodatkowe przestrzenie na lokale handlowo-usługowe, które swoim zakresem mają wypełnić najważniejsze potrzeby mieszkańców.

- Chcemy powierzyć je podmiotom, które wpiszą się w koncepcję osiedla: osiedlowemu sklepowi spożywczo-przemysłowemu, dentyście, kosmetyczce, fryzjerowi, pralni i siłowni. Takie rozwiązanie to odczuwalna korzyść dla każdego uczestnika procesu: dewelopera – który z sukcesem wynajmie powierzchnię,  najemcy – który zyska grono nowych, oddanych klientów i przyszłych mieszkańców – którzy wszystkie najważniejsze sprawy będą mogli załatwić nie przekraczając granic swojego osiedla - podsumowuje Marcin Antczak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych