PARTNER PORTALU

Monofunkcyjne inwestycje "zabijają" miasto

Dziś na rynku nieruchomości dominują inwestycje monofunkcyjne. Choć są najłatwiejsze w realizacji, "zabijają" miasto – powiedział na Property Forum 2015 architekt Zbigniew Pszczulny, prezes JSK Architekci.

Property News

Autor: PropertyNews.pl 29 września 2015 17:53

- Oczywiście rozumiem potrzeby inwestorów, bo zespoły jednofunkcyjne sprzedają się najlepiej. Nie są one jednak miastotwórcze - skwitował Zbigniew Pszczulny podczas panelu dyskusyjnego Architektura. Monokultura zabija – zderzenie wizji miast, inwestorów, architektów i urbanistów.

Architekci coraz chętniej wracają do mieszania funkcji. To konieczność, aby miasto żyło.

Z tą opinią zgodził się Maciej Zajdel, Kulczyk Silverstein. Zauważył jednak, że jest to szerszy problem. Jego zdaniem nie tylko inwestorzy są odpowiedzialni za ten stan. Ogromne znaczenie ma to w jaki sposób tworzone są plany miejscowe i w jaki sposób są one konsultowane. - Niestety często zabijają miastotwórczy charakter przestrzeni publicznej – mówił.

Zdaniem przedstawiciela Kulczyk Silverstein plany miejscowe nie są konsultowane pod kątem komercyjnym. Nie biorą też pod uwagę wielu potrzeb mieszkańców.

- Żeby uchwalić plany, trzeba mieć wizję i wiedzieć do czego się zmierza. Pracuję w Niemczech i w Polsce i mam zupełnie inne doświadczenia z tych dwóch krajów. W każdym mieście potrzebny jest architekt, który ma wizję miasta. Najważniejsze jest dla mnie wzmocnienie pozycji miejskiego architekta – dodał Zbigniew Pszczulny.

- Władze miast spoglądają z poziomu skyline’u stolicy, zamiast spojrzeć w głąb przestrzeni miejskiej – podsumował John Banka, Colliers.

Przeczytaj więcej na PropertyNews.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych