PARTNER PORTALU

Na czyją pomoc może liczyć współczesny senior?

Seniorzy borykają się z wieloma problemami. Mogą oni szukać wsparcia m.in. w domach pomocy społecznej, środowiskowych domach samopomocy, zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz gminach. Na jaką inną formę pomocy mogą liczyć seniorzy?

Autor: housemarket.pl 04 stycznia 2018 14:56

- Polscy emeryci borykają się z problemami finansowymi, zdrowotnymi i samotnością. Badanie opinii, które przeprowadziliśmy w 2017 roku, wykazało że ponad 70 proc. seniorów jest samotnych. Aż
36 proc. z nich nie może liczyć na niczyją pomoc, a jeśli taka pomoc nadchodzi to częściej ze strony sąsiadów, koleżanek i kolegów (35 proc.) lub opiekunek (10 proc), aniżeli rodziny (8 proc.) - mówi Robert Majkowski, prezes funduszu hipotecznego Dom. 

Wśród największych bolączek osób starszych są problemy finansowe i zadłużenie. Jak podaje KRD, w ubiegłym roku seniorzy mieli do oddania blisko 3 mld zł, a średni dług osoby starszej wynosił
12,3 tys. zł1.

- Aż 21 proc. długów senioralnych stanowią zobowiązania wobec banków i innych instytucji pożyczkowych. Blisko 20 proc. to niezapłacone rachunki za czynsz, wodę, prąd i gaz. Z kolei 13 proc. to płatności za abonament telewizyjny, Internet, czy telefon. Warto tu podkreślić, że w senioralnym budżecie jest dużo wydatków, ale niewiele wpływów. Poza wpływami z tytułu emerytury, czy renty osoby starsze rzadko miewają inne dochody - wyjaśnia Robert Majkowski.

Pomoc z gminy? Nie z każdej

Z informacji, które zebrano w województwach oraz opublikowano w raporcie MRPiPS wynika, że w 2016 roku z usług opiekuńczych skorzystało 74 tys. seniorów, co „kosztowało” samorządy ponad
400 mln zł. Drugim obszarem były specjalistyczne usługi opiekuńcze, na które wydano 16 mln zł. Skorzystało z nich ponad 4 tys. osób. Niestety, aż 440 gmin nie świadczyło obowiązkowych usług opiekuńczych. Najwięcej w województwie mazowieckim (111), podlaskim (54) i łódzkim (47). Gminy twierdziły, że brak wsparcia z ich strony wynikał z trudnej sytuacji finansowej, a sami mieszkańcy nie byli zainteresowani pomocą (nie składali wniosków). Według gmin nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi opiekę sprawowały rodziny, a pozostali seniorzy mogli liczyć na pomoc instytucji działających na terenie poszczególnych powiatów. Mowa tu o domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych, czy innych podmiotach.

- Gdyby państwo uregulowało rynek renty dożywotniej, wiele osób starszych mogłoby znacząco poprawić swoją sytuację materialną bez pomocy gmin czy państwa. Większość seniorów, bo aż 80 proc. jest właścicielami nieruchomości i mogłaby bezpieczniej korzystać ze środków finansowych zamrożonych w mieszkaniu lub domu - mówi Robert Majkowski.

Pomoc z funduszu hipotecznego? Tak, ale trzeba uregulować rynek

Z danych Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) wynika, że dotychczas z renty dożywotniej skorzystało w Polsce mniej niż tysiąc osób. Fundusze hipoteczne zrzeszone w KPF wypłaciły seniorom ponad 10 mln zł. To jednak wciąż mało, by mówić o wspieraniu seniorów na dużą skalę.

- Od kilku lat czekamy na ustawę regulującą rynek hipoteki odwróconej w Polsce. Postulujemy o przepisy, które będą gwarantowały seniorom bezpieczeństwo. Wszystkie podmioty działające na rynku powinny być uczciwe i transparentne. Dziś różnie z tym bywa, co psuje renomę całej branży. Moglibyśmy pomagać na dużo większa skalę i mam nadzieję, że niebawem będzie to możliwe - podkreśla Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego Dom.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych