PARTNER PORTALU

Na utrzymanie mieszkania statystyczny obywatel wydaje 223 zł

Od trzech kwartałów inflacja pozwala w Polsce o sobie zapomnieć na rzecz deflacji, czyli spadku ogólnego poziomu cen. Taki luksus omija jednak sferę kosztów związanych z utrzymaniem dachu nad głową. Te co prawda powoli, ale rosną – wynika z szacunków Lion’s Bank.

Autor: Housemarket.pl 16 kwietnia 2015 08:59

Po raz kolejny ekonomiści spodziewali się mniejszej deflacji, niż sugerował wskaźnik publikowany przez GUS. Zamiast spodziewanych 1,3 proc. deflacja osiągnęła w marcu poziom 1,5 proc. i była jedynie nieznacznie niższa niż odczyt z poprzedniego miesiąca. Deflacja, a dokładnie spadek ogólnego poziomu cen dóbr i usług konsumpcyjnych nie oznacza, jednak że wszystko tanieje.

 W ostatnich 12 miesiącach najmocniej podrożały: łączność, rekreacja i kultura, edukacja oraz restauracje i hotele. Więcej niż przed rokiem trzeba też płacić za dobra i usługi zaliczane do kategorii „mieszkanie” (0,5 proc. r/r). We wszystkich przywołanych przypadkach wzrosty są niewielkie, ale wyniki te i tak są wyraźnie wyższe niż ogólny wskaźnik deflacji sugerujący przeciętny spadek cen wszystkich dóbr i usług o 1,5 proc. (r/r).

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych