PARTNER PORTALU

Nanomieszkania hitem na rynku nieruchomości w Hongkongu

W Hongkongu rośnie popyt na coraz mniejsze mieszkania, nazywane ze względu na metraż nanomieszkaniami – wynika z oficjalnych danych opublikowanych w dzienniku „South China Morning Post”. Przybywa tych o powierzchni poniżej 18,5 mkw.

Autor: PAP 18 kwietnia 2017 10:18

Rynek mieszkaniowy w Hongkongu staje się coraz trudniejszy ze względu na duży popyt i niewiele gruntów pod budowę – wskazują dane tamtejszych władz.

Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o powierzchni poniżej 18,5 mkw. W ubiegłym roku oddano ich do użytku 206, wobec wszystkich 15 595 nowych mieszkań. Według dziennika stanowi to duży wzrost wobec 2013 roku, w którym przybyły jedynie 83 nanomieszkania.

Według oficjalnych prognoz w 2018 roku połowa wszystkich oddawanych do użytku mieszkań będzie mieć powierzchnię nie większą niż 37 mkw. Dane firmy Centaline Properties, na które powołuje się „South China Morning Post” wskazują, że w kwietniu ceny nieruchomości osiągnęły historyczne rekordy.

W położonej w centrum Hongkongu dzielnicy Wan Chai nanomieszkania stanowiły 10,8 proc. wszystkich inwestycji ukończonych w 2016 roku. Przedstawiciel Centaline Properties twierdzi, że w tej części miasta pierwsze tak niewielkie przestrzenie mieszkaniowe pojawiły się już w latach 80. XX wieku.

Wzrost cen na hongkońskim rynku nieruchomości mogą nieść ze sobą przykre konsekwencje w niedalekiej przyszłości – ostrzega „South China Morning Post”. Osoby, które obecnie inwestują w nanomieszkania, nie będą chcieli zostać w nich na zawsze. Obserwatorzy twierdzą, że wzrost cen kiedyś się skończy, a wówczas niewielka przestrzeń Hongkongu pozostanie pełna mieszkań zbyt małych, by można było czuć się w nich komfortowo.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych