PARTNER PORTALU

NBP: Będzie trudniej o kredyt mieszkaniowy

W czwartym kwartale 2015 r. banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych. Podwyższyły marże kredytowe oraz obniżyły maksymalny dopuszczalny wiek kredytobiorcy w momencie spłaty kredytu.

Autor: HouseMarket.pl 01 lutego 2016 11:10

Do głównych przyczyn zaostrzenia polityki kredytowej banki zaliczyły ryzyko związane z przewidywaną sytuacją gospodarczą, wejście w życie nowych zapisów rekomendacji S odnośnie do minimalnej wysokości wkładu własnego, likwidację BTE oraz zalecenie KNF dotyczące szacowania zdolności kredytowej.

Tak wynika z kwartalnej informacji NBP „Sytuacja na rynku kredytowym - wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych”. W materiale omówione zostały zmiany w polityce kredytowej i popycie na kredyty obserwowane przez banki w czwartym kwartale 2015 r. oraz przewidywania na pierwszy kwartał 2016 r. Informacje te zostały zestawione na podstawie ankiety, którą – na przełomie grudnia 2015 r. i stycznia 2016 r. – wypełniło 25 banków o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 86 proc.

Według opracowania, w czwartym kwartale 2015 r., pierwszy raz od końca 2014 r., banki odczuły wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe. Do głównych przyczyn wzrostu popytu banki zaliczyły nowelizację programu Mieszkanie dla Młodych oraz obowiązywanie od początku 2016 r. wyższego poziomu minimalnego wkładu własnego klienta. W pierwszym kwartale 2016 r. banki zapowiadają istotne zaostrzenie polityki kredytowej oraz przewidują istotny spadek popytu na te kredyty.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych