PARTNER PORTALU

NBP jest przygotowany na Brexit

NBP jest przygotowany na każdą ewentualność, także Brexit - powiedziała dziennikarzom w środę w Sejmie wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Anna Trzecińska.

Autor: PAP 22 czerwca 2016 14:01

- Zawsze jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność, czy to jest Brexit, czy to są inne zakłócenia na rynku finansowym. Taka jest odpowiedzialność banku centralnego. Mamy wszystkie instrumenty (...), zarówno zasilające w płynność, jak i absorbujące płynność. W związku z tym nie ma specjalnej potrzeby przygotowywania się – poinformowała Anna Trzecińska.

Na pytanie, czy NBP konsultuje się z innymi bankami centralnymi, np. Europejskim Bankiem Centralnym, czy Bankiem Anglii powiedziała: "Myślę, że każdy z banków centralnych dokładnie zna swoją rolę (...). Na wszelkich spotkaniach wymieniamy informacje, to jest naturalne (...), jakie są zagrożenia, jakie ryzyka, jak inne banki centralne się przygotowują i staramy się wszystkie te procedury mieć, tak jak powinno to być w banku centralnym" - odpowiedziała.

Wiceprezes NBP radzi zachować spokój, bowiem - jak wskazała - najgorszą rzeczą jest wpadanie w panikę i negatywne scenariusze.

- Ja mogę zagwarantować, że bank centralny jest przygotowany - dodała.

Według Trzecińskiej należy unikać spekulacji, czy ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE mogłoby spowodować gwałtowne wahania kursu złotego wymagające reakcji NBP.

- Najgorzej jest, jak właśnie pod wpływem nieodpowiedzialnych wypowiedzi kurs waha się. Tego byśmy nie chcieli. A pamiętajmy, nikt nie podkreśla fundamentów polskiej gospodarki. Bardziej pozytywnie spójrzmy - zaapelowała.

Referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czyli Brexitu, ma się odbyć w najbliższy czwartek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych