PARTNER PORTALU

NBP: Wysoka rentowność projektów mieszkaniowych

NBP obserwuje wysoką rentowność inwestycyjnych projektów mieszkaniowych - napisał bank centralny w raporcie o rynku mieszkaniowym w IV kwartale 2015 r.

Autor: PAP 09 marca 2016 12:06

„Nadal utrzymywała się wysoka szacowana rentowność mieszkaniowych projektów inwestycyjnych. Było to związane z korzystną dla deweloperów relacją cen mieszkań do niskich od kilku lat kosztów materiałów i robót budowlanych oraz zgromadzonymi zasobami gruntów pod budowę nowych projektów mieszkaniowych” - napisano w raporcie.

NBP pisze, że dane finansowe firm deweloperskich wskazują z reguły na niską rentowność ich działalności, co znajduje także odzwierciedlenie w notowaniach giełdowych największych spółek z branży.

„Szacowana rentowność projektów deweloperskich w budownictwie mieszkaniowym utrzymywała się jednak na dobrym poziomie, co potwierdza bardzo duża liczba rozpoczynanych i wprowadzanych na rynek kolejnych nowych projektów inwestycyjnych. Kolejny kwartał z rzędu malała także liczba bankructw w branży deweloperskiej” - napisano w raporcie.

Jak podaje NBP zapas niesprzedanych mieszkań na sześciu największych rynkach w Polsce zmniejszył się w IV kwartale o ok. 2,8 tys. mieszkań i wyniósł 48,7 tys.

„Wpłynęły na to: zarówno mniejsza liczba nowo wprowadzonych mieszkań w omawianym kwartale, jak i nadal wysoki popyt częściowo dyskontujący efekt niskich stóp procentowych oraz przyspieszający decyzje kupna w oczekiwaniu na podwyżkę wkładu własnego przy kredycie mieszkaniowym w 2016 roku” - napisano.

Wskaźnik czasu sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym w sześciu największych miastach był stabilny.

„Deweloperzy w dalszym ciągu dobrze dopasowują strukturę wielkości mieszkań do popytu, w odróżnieniu od rynku wtórnego, gdzie podaż wynika ze struktury zasobu mieszkaniowego. Na rynku pierwotnym wzrosła liczba zarówno nabywających mieszkanie we wczesnej fazie budowy, jak i nabywców poszukujących mieszkań o podwyższonym standardzie, za który skłonni są zapłacić wyższą cenę” - napisano.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych