PARTNER PORTALU

Nie brakuje chętnych na kawalerki

Na polskim rynku mieszkaniowym wciąż nie słabnie popyt na jednopokojowe mieszkania. Stosunkowo nowym formatem są małe lokale w podwyższonym standardzie i mikroapartamenty.

Autor: HouseMarket.pl 30 listopada 2015 13:12

Ceny mieszkań tego typu rosną średnio o ok. 2-3 proc. rocznie, ale chętnych na kawalerki na nowoczesnych osiedlach pod dobrym adresem nie brakuje. Zdaniem analityków rynku, zakup takiego mieszkania jest gwarancją utrzymania wysokiej wartości nieruchomości w dłuższym czasie i możliwości jej późniejszej sprzedaży czy wynajmu na lepszych warunkach. To dobra inwestycja dla młodych ludzi, dla których będzie to pierwsze mieszkanie, ale i tych, którzy chcą relokować swój kapitał z lokat bankowych.

Na polskim rynku nieruchomości rośnie oferta jednopokojowych mieszkań o małej powierzchni, często nawet mniejszej niż typowa kawalerka, których standard zbliżony jest do apartamentu – są to tzw. mikroapartamety. Małe metraże wciąż mają swoich zwolenników. I chociaż szczyt popularności kawalerki osiągnęły na tzw. górce cenowej, czyli w latach 2007 – 2009, to wciąż przyciągają swoją niską ceną całościową, zarówno inwestorów szukających atrakcyjnej lokaty kapitału, jak i tych, którzy rozglądają się za swoim pierwszym mieszkaniem.

Dla osoby młodej, dopiero rozpoczynającej dorosłe życie i karierę zawodową takie mieszkanie może stanowić także dobrą inwestycję kapitału.

Dziś rynek nieruchomości stał się opłacalną alternatywą dla kont bankowych. Według analiz ekspertów, aż 5 mld zł zostało w pierwszej połowie br. przeniesionych z lokat bankowych na rynek nieruchomości. Według analiz rynkowych rentowność z wynajmu w Warszawie może wynieść nawet powyżej 4,5 proc., a w innych miastach średnio na poziomie 3,5-4 proc. bez uwzględniania wzrostu wartości nieruchomości.

- Uzyskanie rentowności z wynajmu na poziomie powyżej 4  proc. stanowi przychód znacznie wyższy od tego, który możemy uzyskać w przypadku kont oszczędnościowych. Nawet przy najniższej oczekiwanej rentowności w Polsce, która wynosi około 3,5 proc. to wciąż więcej niż proponowane przez banki oprocentowanie lokaty - uważa Michał Wikowski, dyrektor sprzedaży Skanska Residential Development Poland.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych