PARTNER PORTALU

Nieruchomości luksusowe rządzą się odrębnymi prawami

W Polsce rynek nieruchomości luksusowych ma coraz większy potencjał rozwoju. Kierunek wyznaczają prestiżowe inwestycje na świecie.

Autor: housemarket.pl 27 marca 2015 12:13

Z raportu KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” wynika, że w 2014 roku nastąpił znaczny wzrost sprzedaży ekskluzywnych apartamentów. Wartość segmentu nieruchomości premium w Polsce zwiększyła się o ponad 200 mln zł w stosunku do roku poprzedzającego i wynosi obecnie około 1,1 mld zł.

Głównymi ośrodkami, gdzie rozwija się rynek luksusowych apartamentów są Warszawa, Wrocław i Kraków. Coraz większe znaczenia dla potencjalnych mieszkańców ma standard wykonania inwestycji oraz kompleksowość oferowanych usług.

– Nasi klienci to osoby, które już posiadają nieruchomości na całym świecie. Dlatego mają sprecyzowane oczekiwania. Po 10 latach doświadczenia w branży wiemy, że nie możemy sobie pozwolić na niedopatrzenia czy oszczędności, ponieważ mogłoby to negatywnie wpłynąć na wizerunek nieruchomości. Wszystko musi być klasy premium, także zarządzanie – mówi Małgorzata Nowosielska, dyrektor sprzedaży i marketingu Angel Wawel.

W wielu inwestycjach premium do dyspozycji lokatorów są m.in. strefa spa, basen, sauna, siłownia a nawet - tak jak w przypadku Angel Wawel - sala kinowa, piwniczka na wina, biblioteka i bar. W przypadku takich inwestycji deweloper już na etapie projektowym musi myśleć o zarządzaniu.

– Rolą zarządcy jest takie przygotowanie operacyjne tych przestrzeni, aby pogodzić cel ich istnienia z ekonomicznym aspektem ich funkcjonowania, o którym nie można zapominać nawet w tego typu nieruchomościach – mówi Izabela Michalska, członek zarządu firmy Concierge Zarządzanie Nieruchomościami. - Ratownicy, instruktorzy czy masażyści muszą być zakontraktowani w oparciu o faktyczne indywidualne potrzeby właścicieli, a także w dogodnym dla nich czasie.

Wymaga to wyjątkowo dobrze przygotowanych planów działania i wcześnie zidentyfikowanych potrzeb mieszkańców. Trudną też kwestią pozostaje dopracowanie rozliczenia ponoszonych z tego tytułu kosztów i przypisywania ich właściwym beneficjentom. Dlatego najważniejszym kryterium wyboru firmy zarządzającej w przypadku luksusowych nieruchomości są profesjonalizm oraz doświadczenie poparte referencjami.

– Wszystko musi funkcjonować perfekcyjnie: od zastosowanych rozwiązań i systemów np. ochrony i monitoringu po pielęgnowanie ogrodu– komentuje Małgorzata Nowosielska z Angel Wawel.

Dlatego oprócz kwestii związanych z rzetelnym zarządzaniem, ważna jest także kultura osobista personelu, znajomość języków obcych, rzetelność i sumienność w wykonywaniu swoich obowiązków.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych