PARTNER PORTALU

Niskie bezrobocie sprzyja mieszkaniówce

Dobra sytuacja gospodarcza kraju i stosunkowo niskie bezrobocie pozytywnie oddziałują na rynek mieszkaniowy. To dobra prognoza na rok 2016 - mówi Tadeusz Suleja, kierownik działu sprzedaży i marketingu w firmie Budotex.

Autor: HouseMarket.pl 27 listopada 2015 08:48

Od kilku kwartałów mamy do czynienia z okresem prosperity na rynku pierwotnym, co potwierdzają m.in. dane publikowane systematycznie przez GUS. - Wszystko wskazuje, że w kolejnych miesiącach ten trend się utrzyma. Dobrej kondycji na rynku nieruchomości sprzyjają stabilne ceny mieszkań, które mimo wysokiego popytu praktycznie nie rosną oraz niskie stopy procentowe, dzięki którym kredyty hipoteczne są stosunkowo tanie i łatwo dostępne - mówi Tadeusz Suleja, kierownik działu sprzedaży i marketingu w firmie Budotex.

Kilkanaście dni temu Rada Polityki Pieniężnej utrzymała wysokość stóp na niezmienionym poziomie i nic nie wskazuje na to, aby w ciągu kilka następnych miesięcy miało się to zmienić. Poza tym mamy do czynienia z dość dobrą sytuacją gospodarczą w kraju i stosunkowo niskim bezrobociem, co również pozytywnie oddziałuje na rynek mieszkaniowy i - według przedstawiciela firmy Budotex - jest dobrą prognozą na rok 2016. - Nie sądzę również, by w dłuższej perspektywie deweloperom zaszkodziło włączenie do programu MdM rynku wtórnego - dodaje Tadeusz Suleja.

Największą popularnością w przyszłym roku cieszyć się będą mieszkania 2- i 3-pokojowe o powierzchni od około 50 do 60 mkw. Tego typu lokali będzie przybywać najwięcej, ponieważ koszt ich zakupu mieści się w granicach zdolności kredytowej większości kupujących. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie ma miejsca dla oferty skierowanej do innych, w tym bardziej wymagających grup klientów i np. mieszkań o powierzchni w granicach 100 mkw.

- Mimo wszystko nie spodziewam się przełomu, jeśli chodzi o rozwój poszczególnych segmentów budownictwa mieszkaniowego we Wrocławiu - mówi Tadeusz Suleja. - Tak jak do tej pory, większość inwestycji będzie przygotowywana pod kątem programu Mieszkanie na Młodych, a osiedla tego typu będą powstawały głównie poza ścisłym centrum miasta, gdzie działki są po prostu tańsze. W 2016 roku ceny nieruchomości mogą być nieco wyższe niż obecnie, ale nie sądzę, by był to wzrost większy niż kilka procent. Jeśli chodzi natomiast o preferencje co do lokalizacji, to we Wrocławiu od lat największym zainteresowaniem cieszy się dzielnica Krzyki i południe miasta i to tutaj powstaje najwięcej inwestycji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych