PARTNER PORTALU

Norbert Książek głównym inspektorem nadzoru budowlanego

W czwartek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński wręczył Norbertowi Książkowi nominację na stanowisko głównego inspektora nadzoru budowlanego. Od 12 sierpnia 2017 r. obowiązki tego urzędu pełniła Anita Oleksiak.

Autor: PAP 08 lutego 2018 16:00

Książek od 20 października 2017 r. z powołania ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, pełnił funkcję zastępcy głównego inspektora nadzoru budowlanego.

W styczniu w wyniku rekonstrukcji rządu zostało zlikwidowane Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, któremu podlegały sprawy związane m.in. z budownictwem. W jego miejsce powołano Ministerstwo Infrastruktury, a budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo zostało przeniesione do kompetencji nowo powołanego Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Szef resortu inwestycji i rozwoju przejął także nadzór nad Głównym Geodetę Kraju oraz Głównym Inspektorem Nadzoru Budowlanego.

Nowy szef Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego urodził się w 1975 r. w Mińsku Mazowieckim. Jest technikiem budownictwa ogólnego. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego i studia podyplomowych z zakresu charakterystyki energetycznej w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

W GINB Książek pracuje od 2004 r. Pełnił tam funkcje zastępcy dyrektora oraz dyrektora Departamentu Orzecznictwa Nadzoru Budowlanego, a także dyrektora Departamentu Orzecznictwa Administracji Architektoniczno-Budowlanej.

GINB sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów prawa w procesie budowlanym i użytkowaniu obiektów budowlanych oraz nad wprowadzaniem do obrotu wyrobów budowlanych. Wykonuje zadania określone przepisami Prawa budowlanego i ustawy o wyrobach budowlanych.

Urząd pełni funkcję organu wyższego stopnia w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego w stosunku do wojewodów i wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego oraz sprawuje nadzór nad ich działalnością, a także kontroluje działanie organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.

Jest odpowiedzialny za prowadzenie Krajowego Wykazu Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych oraz centralne rejestry osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej.

GINB prowadzi punkt kontaktowy do spraw wyrobów budowlanych.

GINB wykonuje zarówno zadania administracji architektoniczno-budowlanej, jak i nadzoru budowlanego we wszystkich obszarach budownictwa, z wyłączeniem budownictwa górniczego. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego jest organem właściwym w sprawach indywidualnych, rozstrzyganych w drodze postępowania administracyjnego, w zakresie wynikającym z przepisów prawa budowlanego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych