PARTNER PORTALU

Nowe limity cen mieszkań w MdM. Pierwszy kwartał 2016 niekorzystny dla Gdańska

Bank Gospodarstwa Krajowego podał nowe limity cen dla rynku pierwotnego i wtórnego w programie Mieszkanie dla Młodych. Zmiany wprowadzono jedynie w województwie pomorskim.

Autor: HouseMarket.pl 04 stycznia 2016 11:43

Stawka na terenie Gdańska jest niższa od dotychczasowej o 4,1 proc. Oznacza to, że od pierwszego stycznia 2016 r. osoby chcące zaciągnąć preferencyjny kredyt w Gdańsku mogą szukać nieruchomości do 5 020,40 zł za mkw. na rynku pierwotnym i 4 107,60 zł za mkw. na rynku wtórnym, w gminach sąsiadujących z nim jest to odpowiednio 4 792,15 i 3 920,85 zł, a na pozostałym obszarze województwa - kwoty te wynoszą 4 563,90 i 3 734,10 zł. Na pozostałym obszarze województwa pomorskiego limit wzrósł o 0,4 proc.

Według prognoz specjalistów Home Broker, zmiany stawek spowodują spadek dostępności mieszkań z dopłatami. Niższy limit może jednak jednocześnie doprowadzić do lekkiej obniżki cen. Część sprzedających, chcąc dotrzeć do klientów zainteresowanych dopłatami, zdecyduje się na korektę cen. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Mieszkanie dla Młodych to rządowy program wsparcia osób w wieku do 35 lat w nabyciu pierwszego mieszkania (lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego).

Program polega na udzieleniu ze środków budżetu państwa dofinansowaniu wkładu własnego oraz dodatkowego finansowego wsparcia w formie spłaty części kredytu. Dofinansowanie ma miejsce w związku z ubieganiem się o kredyt na nabycie mieszkania, które będzie zaspokajało własne potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

Nabywcy, którzy wychowują co najmniej troje dzieci i złożą wniosek o dofinansowanie wkładu własnego,  nie muszą spełniać warunku dotyczącego limitu wieku, a także są zwolnieni z warunku nieposiadania własności innego mieszkania lub domu jednorodzinnego przed ubieganiem się o finansowe wsparcie. Znowelizowana ustawa nie zniosła tych warunków w stosunku do pozostałych beneficjentów programu MdM: małżeństw i osób samotnych, bez względu na to, czy wychowują dzieci, czy też nie.

Najnowsze wskaźniki przeliczeniowe dla rynku pierwotnego i wtórnego każdego z województw zamieszczamy poniżej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych