PARTNER PORTALU

Nowe limity MdM. W Warszawie stawki idą w dół

6 264 zł – nawet tyle będzie można wydać na metr kwadratowy mieszkania kupując z dopłatą lokal w ramach programu MdM – wynika z obliczeń Home Broker i Open Finance. To limit dla Warszawy, który spadł o 2,2 procent.

Autor: housemarket.pl 02 października 2017 15:58

Styczeń 2018 roku będzie już ostatnim miesiącem, w którym będzie można ubiegać się o pieniądze na dopłaty do kredytów w programie Mieszkanie dla Młodych. Przykład bieżącego roku pokazuje, że spokojnie na budżetową dopłatę czekać będą tylko ci, którzy zawczasu podpiszą umowy przedwstępne i deweloperskie, skompletują dokumenty i rozpoczną proces kredytowy zanim nastąpi Nowy Rok. Do wzięcia będzie około 380 mln zł, spodziewamy się, że pieniądze znikną w ciągu maksymalnie kilkunastu dni.

Limity rosną

O tym czy dany lokal kwalifikować się będzie do dopłaty zadecyduje jego powierzchnia i cena. Home Broker i Open Finance zebrały informacje na temat limitów cen kwalifikujących do dopłat z 11 województw i okazuje się, że na ostatniej prostej program Mieszkanie dla Młodych będzie odrobinę bardziej hojny niż przez ostatnich sześć miesięcy.

Limity cen wzrosną od października w stolicach co najmniej siedmiu województw – przeciętnie o 1,9 %, a spadną w co najmniej trzech (średnio o 2,7 %). Wartości te jeszcze się zmienią, gdyż w pięciu województwach wciąż nie ogłoszono wskaźnika na najbliższe pół roku.

Do największej zmiany doszło w Olsztynie, gdzie limit będzie wyższy od poprzedniego o 6,7 proc. oraz w Białymstoku. W stolicy woj. podlaskiego stawki będą niższe o 5,3  %. W cenie metra kwadratowego przekłada się to na 263,25 zł dla rynku wtórnego i 321,75 dla rynku pierwotnego w Olsztynie oraz 205,20 zł na rynku wtórnym i 250,80 zł na rynku pierwotnym w Białymstoku. W Warszawie, która jest najważniejszym rynkiem nieruchomości w Polsce, limit cenowy w MdM spadnie o 2,2 %. Od początku października do końca marca będzie to 5 125,15 zł dla osób kupujących mieszkanie z drugiej ręki i 6 264,07 zł dla tych, którzy wybiorą ofertę od dewelopera.

W gminach sąsiednich wieje pozytywny wiatr

Podobna sytuacja ma miejsce w gminach sąsiadujących z miastami wojewódzkimi. Spośród 11 województw, co do których wiemy już jak będą wyglądały limity, w siedmiu będą one wyższe, w trzech niższe, a nie zmieniają się pod Gdańskiem, gdyż województwo pomorskie to wyjątek i nowe wskaźniki poznajemy tam na początku stycznia i czerwca.

Największy wzrost limitów pod miastami wojewódzkimi mamy na razie w okolicy Olsztyna (4 %), a największy spadek pod Białymstokiem (5,1 %). Przez najbliższe pół roku limit wokół Warszawy (obszar ten obejmuje m.in. Lesznowolę, Łomianki, Piaseczno i Ząbki) wynosić będzie 4 669,16 zł na rynku pierwotnym i 3 820,22 zł na rynku wtórnym.

Na pozostałych terenach województw (poza ich stolicami i gminami do nich przyległymi) także przeważają wzrosty limitów. Pozytywne zmiany odnotowano na obszarze sześciu z 11, dla których znamy limit na najbliższe dwa kwartały. Przeciętna różnica jest jednak ujemna (-0,3 %), a to za sprawą województwa podlaskiego, gdzie doszło do największej zmiany bezwzględnej (o 4,8 %.). Do największego wzrostu doszło na Śląsku (o 2,2 %). Poza Katowicami i ich sąsiedztwem mieszkania z dopłatami będą tam musiały kosztować mniej niż 3 129,75 zł na rynku wtórnym i 3 825,25 zł na rynku pierwotnym.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych