PARTNER PORTALU

Nowe mieszkanie na emeryturze

Coraz częściej klientami deweloperów zostają seniorzy. Ci najbardziej aktywni poszukują mieszkań w sąsiedztwie przychodni medycznej i z dostępem do infrastruktury sportowej, rekreacyjnej czy kulturalnej.

Autor: housemarket.pl 23 marca 2015 14:32

Prognoza ludności na lata 2008–2035 opracowana przez GUS wskazuje, że w najbliższych latach będzie rosła liczba osób w najstarszych grupach wiekowych, żyjących dłużej i zachowujących lepsze zdrowie. Już w 2020 roku osoby po sześćdziesiątce mają stanowić blisko 25 proc. polskiego społeczeństwa, jednak w naszym kraju jest jedynie kilka specjalnych osiedli dedykowanych seniorom. Nie są one jednak tak atrakcyjne jak te stworzone w USA czy Szwecji.

Seniorzy bardzo często zajmują zbyt duże domy i mieszkania na potrzeby jedno- czy dwuosobowych gospodarstw domowych, które są też dużo droższe w eksploatacji. Najczęściej są to nieruchomości, w których mieszkali wcześniej z dziećmi. Ich użytkowanie wiąże się z nadmiernymi kosztami i dodatkowymi opłatami.

- Najpopularniejsze wśród seniorów są nieduże mieszkania dwupokojowe, zaprojektowane tradycyjnie i funkcjonalne. Najczęściej seniorzy sprzedają swoje stare, większe mieszkanie, by kupić nowe, mniejsze, lepiej dogrzane i z niższymi kosztami eksploatacji – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz z Agencji Inwestycyjnej. - Warto także pamiętać, że coraz więcej osób starszych chce aktywnie spędzać czas i korzystać z pełni życia na emeryturze. Wybierają więc oni miejsca dobrze skomunikowane z centrum miasta i położone wśród zieleni, doceniają też walory mieszkań parterowych z wydzielonym ogródkiem – dodaje.

Potrzeby mieszkaniowe są silnie warunkowane przez wiek. Firma doradcza REAS specjalizująca się w zagadnieniach związanych z rynkiem mieszkaniowym stworzyła w ramach programu „Perspektyw mieszkalnictwa senioralnego” trzy etapy i kategorie wiekowe życia seniorów. Pierwsza grupa to „wcześni seniorzy” (w wieku 60-69 lat) żyjący w tzw. pustym gnieździe dysponujący wolnym czasem i zdrowiem. Potrzebują często urozmaiceń i udogodnień związanych m.in. z lokalizacją mieszkań. Druga obejmuje „dojrzałych seniorów” (70-79 lat), którzy doświadczają narastających niesprawności i w związku z tym ważna staje się dla nich pomoc innych osób oraz dodatkowe udogodnienia. W ostatniej z grup znajdują się „sędziwi seniorzy” (80+) wymagający opieki, najczęściej w domu lub w innej instytucji. Poszczególne etapy życia seniorów niosą za sobą zróżnicowane możliwości i potrzeby, dlatego tak ważne jest dopasowanie mieszkania do jego potrzeb.

Na amerykańskich osiedlach dedykowanych seniorom, których największa kumulacja występuje na Florydzie znajdziemy takie udogodnienia jak: guziki alarmowe w każdym pomieszczeniu czy całodobowe dyżury pielęgniarek lub lekarzy. W Polsce starszym klientom najbardziej zależy na windzie, dostosowaniu budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych i odpowiedniej liczbie miejsc parkingowych.

- Z naszych doświadczeń wynika, że najważniejsza w wyborze mieszkania bez względu na grupę wiekową jest lokalizacja. Dlatego nasze inwestycje są dobrze skomunikowane z centrum, a jednocześnie położone w sąsiedztwie terenów zielonych np. rezerwatu Żurawiniec, w którym można spotkać wielu aktywnych seniorów. Od strony osiedla Batorego znajduje się szereg udogodnień m.in. przystanki komunikacji miejskiej, ścieżki spacerowe i biegowe, liczne sklepy, usługi, klub seniora i przychodnie lekarskie – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz. - Z kolei druga z naszych inwestycji Casa Fonte na Sołaczu, to kameralny budynek z windą położony w sąsiedztwie Parku Sołackiego. Lokalizacja ta daje możliwość szybkiego i bezproblemowego dojazdu do centrum, zapewnia bliski dostęp do wielu tras rekreacyjnych oraz do licznych sklepów i usług – dodaje.

Coraz więcej seniorów decyduje się na zmiany, które mają przyczynić się do poprawy komfortu ich życia. W końcu nowe życie może zacząć się po przejściu na emeryturę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych