PARTNER PORTALU

Nowe zasady programu Mieszkanie dla Młodych

Możliwość zakupu nieruchomości na rynku wtórnym i dodatkowe korzyści dla rodzin wielodzietnych - to najważniejsze zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych zaproponowane przez Sejm. Jednak nie jedyne. Przedstawiamy pozostałe regulacje nowej odsłony programu.

Autor: HouseMarket.pl 30 czerwca 2015 09:36

Program MdM został uruchomiony w styczniu 2014 r. i od początku był dedykowany wyłącznie kupującym nowe mieszkania lub domy. Tymczasem na mocy nowych przepisów transakcje mogą być dokonywane także na rynku wtórnym. Nowelizacja umożliwia też dofinansowanie w przypadku zakupu mieszkania, które powstało w wyniku przebudowy lub adaptacji, a nie tylko budowy. Rozwiązanie to pozwoli na objęcie programem zaadaptowanych strychów czy kamienic.

Nowe regulacje przewidują także zwiększenie udziału w programie osób, które w nabyciu mieszkania chcą skorzystać z pośrednictwa spółdzielni mieszkaniowych. Dotychczas poważnym ograniczeniem dla młodych ludzi były wyznaczone w ustawie limity dotyczące dopuszczalnej powierzchni nieruchomości.

- Według obowiązujących zasad MdM, dopłatą może być objęte maksymalnie 50 mkw., natomiast samo mieszkanie nie może być większe niż 75 mkw. – mówi  Marek Szmolke, prezes firmy deweloperskiej PB Start. –  Regulacje te spowodowały, że większość inwestorów skoncentrowała się na budowie mniejszych lokali. W efekcie większe rodziny mają ograniczone możliwości wyboru wymarzonego „M” – ocenia.

W myśl nowelizacji, limity te nie będą dotyczyły rodzin wielodzietnych. Nowe przepisy przewidują bowiem zwiększenie do 65 mkw. powierzchni mieszkaniowej, od której będzie liczona dopłata do wkładu własnego dla rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci. Te rodziny otrzymają także wyższe dofinansowanie  w wysokości 30 proc. wkładu własnego (zamiast 15 proc.). Na większe korzyści mogą także liczyć rodziny z dwójką dzieci. Otrzymają one 20 proc. zamiast dotychczasowych 15 proc.

MdM – dla wszystkich?

Nowelizacja w znaczny sposób rozszerza także krąg potencjalnych beneficjentów programu. Zrezygnowano bowiem z tzw. warunku pierwszego mieszkania. Dopuszczalne będzie skorzystanie z programu jeżeli rodzina z co najmniej trójką dzieci będzie chciała polepszyć swoje warunki mieszkaniowe. W tym przypadku nie będzie obowiązywał limit wieku (35 lat).

Nowe zasady umożliwiają też udział w programie osób bez zdolności kredytowej. Do tej pory, jeśli nabywca – mimo dofinansowania wkładu własnego – nie miał zdolności kredytowej, to do umowy kredytu razem z nim mogła przystąpić najbliższa rodzina, np. rodzice, rodzeństwo, ojczym, macocha lub teściowie. W myśl nowych przepisów kredytobiorców będą mogły wesprzeć dowolne osoby.

W ocenie posłów zmiany spowodują, że z programu będzie mogło skorzystać więcej młodych osób, w tym rodzin wielodzietnych. Objęcie dopłatami transakcji na rynku wtórnym niewątpliwie poszerzy ofertę lokali dostępnych w MdM i może zwiększyć popyt na mieszkania używane. O ile dla nabywców mieszkań zmiany będą bardzo korzystne, to dla pozostałych uczestników rynku nieruchomości ich ocena nie jest już taka jednoznaczna. 

- Zaproponowane przez Sejm zmiany w programie MdM są bez wątpienia rewolucyjne – przyznaje Marek Szmolke. – Jednak z ich oceną należy zaczekać do uchwalenia ustawy. Ważne zmiany mogą być wprowadzone także na dalszym etapie prac legislacyjnych – radzi.

W dalszej kolejności nowelizacją zajmie się Senat. Biorąc pod uwagę terminarz posiedzeń obu izb parlamentu oraz wymagany 14 dniowy vacatio legis, nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać 1 sierpnia br.   

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych