PARTNER PORTALU

Nowoczesna chce umorzenia wkładu własnego na mieszkanie dla rodzin

Możliwość umorzenia wkładu własnego na zakup mieszkania przewiduje program prorodzinny Nowoczesnej.

Autor: PAP 08 lutego 2016 16:55

Przedstawiając program Nowoczesnej posłanka Paulina Hennig-Kloska powiedziała, że największym problemem polskich rodzin jest posiadanie pierwszego mieszkania. Zwróciła przy tym uwagę, że jakiś czas temu zmieniły się regulacje dotyczące niezbędnego wkładu własnego na zakup mieszkania.

W efekcie w 2017 r. wkład własny nie będzie mógł być mniejszy niż 20 proc. wartości nabywanej nieruchomości. Hennig-Kloska stwierdziła, że „jest to poziom dla młodych rodzin nie do przeskoczenia” i dlatego Nowoczesna proponuje wsparcie ze strony państwa w postaci uzupełnienia tego wkładu.

Dodała, że - według propozycji Nowoczesnej - jeśli rodzina w ciągu 10 lat od otrzymania takiego wsparcia wzbogaci się o trójkę dzieci (łącznie z adopcją), to nie będzie musiała tego wkładu oddawać. Jeśli natomiast będzie posiadała dwójkę dzieci, to zwrócić będzie musiała 25 proc. otrzymanego wkładu własnego. Z kolei gdy w rodzinie urodzi się tylko jedno dziecko, to do zwrotu będzie 50 proc. otrzymanego wkładu. - W ten sposób promowane będą najbardziej rodziny wielodzietne - podkreśliła posłanka Nowoczesnej.

Według szacunków tego ugrupowania rocznie z takiego programu skorzystałoby 50 tys. rodzin, a koszt dla budżetu policzono na 4 mld zł rocznie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych