PARTNER PORTALU

Obniżka cen nieruchomości w Łodzi

W Łodzi osoby zainteresowane zakupem mieszkania muszą zapłacić przeciętnie 3585 zł za mkw. Oznacza to obniżkę o 3 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Autor: HouseMarket.pl 29 czerwca 2016 13:32

Nabywcy, którzy przy okazji zakupu lokalu planują zaciągnąć kredyt hipoteczny i chcą skorzystać z dopłat w marach MdM powinny się pośpieszyć. Pula przyszłorocznych środków, o które można obecnie wnioskować wyczerpie się najpewniej już w lipcu.

Kolejna obniżka cen łódzkich mieszkań

W maju nabywcy zainteresowani zakupem mieszkania w Łodzi decydowali się na tańsze lokale, co przełożyło się na obniżkę przeciętnej ceny metra kwadratowego o 3 proc., do poziomu 3 585 zł. Oznacza to powrót do najczęściej odnotowywanych w tym mieście wartości. Spośród największych polskich miast, to właśnie w Łodzi nadal możemy znaleźć najtańsze mieszkania. W żadnej innej metropolii  nie znajdziemy nieruchomości w cenie od 2 000 do 2500 zł za mkw., które są do kupienia właśnie w Łodzi.

– Oczywiście nie są to mieszkania, które nadają się do użytku bez jakichkolwiek nakładów na remont, ale dysponując niewielkim budżetem i możliwością przeprowadzenia niezbędnych prac we własnym zakresie, zakup dwupokojowego mieszkania w cenie niższej niż 100 tys. zł. jest jak najbardziej możliwy – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Najdroższe lokale kupowane w mieście Tuwima w ciągu ostatnich trzech miesięcy kosztowały do 6 000 zł za mkw., jednak takich transakcji było naprawdę niewiele.

Warto przyśpieszyć decyzję o kredycie

Osoby, które planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie w Łodzi ze wsparciem programu Mieszkanie dla Młodych powinny się pospieszyć. Choć nie ma już pieniędzy na tegoroczne dopłaty, to wciąż dostępne są środki na przyszły rok. Jednak i one szybko się wyczerpują i wiele wskazuje na to, że limit zostanie osiągnięty w już lipcu. Na szczęście od stycznia odblokowane zostaną kolejne 373 mln zł, więc ci, którzy teraz nie zdążą uzyskać dopłaty, będą mogli starać się o dopłatę na początku przyszłego roku.

Przypomnijmy, że wnioskując o dofinansowanie na przyszły rok, pieniądze z kredytu dostaniemy od razu. Jedynie dopłata nie może być wypłacona wcześniej niż 1 stycznia 2017 r. Kupując mieszkanie od dewelopera można się więc z nim umówić, że większość pieniędzy dostanie od razu, ale resztę, odpowiadającą kwocie otrzymanej w ramach MdM, na początku przyszłego roku. Deweloperzy zwykle przystają na takie warunki, gdyż zależy im na sprzedaży mieszkań. Trudniejsze będzie przeprowadzenie takiej transakcji w przypadku rynku wtórnego.

Kolejna istotna kwestia to utrzymujące się problemy z uzyskaniem kredytu na budowę domu na działce rolnej. – W wyniku zmiany przepisów banki nie mogą na takich działkach ustanowić odpowiedniego zabezpieczenia, więc wstrzymują decyzje dotyczące takich wniosków kredytowych
– mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Na szczęście pojawiły się już zapowiedzi zmian tych regulacji. Dlatego też osoby planujące budowę domu na działce rolnej, powinny zaczekać na poprawkę przepisów. Drugim wyjściem z sytuacji jest przedstawienie bankowi innego zabezpieczenia kredytu np. mieszkania, o ile oczywiście ktoś takie posiada.

Na koniec przypomnijmy, że kredyty hipoteczne są udzielane obecnie na nie więcej niż 90 proc. wartości nieruchomości. Trzeba więc posiadać przynajmniej 10 proc. wkładu własnego. W przypadku takiego kredytu miesięczna rata na mieszkanie o powierzchni 60 mkw. kupowane po przeciętnej cenie w Łodzi wyniesie 1 020 zł. Trzyosobowa rodzina z dochodem na poziomie 5 000 zł netto może liczyć na wsparcie w wysokości od 280 000 zł do 424 000 zł, w zależności od banku, na który się zdecyduje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych