PARTNER PORTALU

Odbiór mieszkania przed czasem to spore oszczędności

Przedterminowy odbiór mieszkania od dewelopera to nie tylko miła niespodzianka, lecz również niemałe oszczędności dla właściciela nowego lokalu.

Autor: HouseMarket.pl 26 stycznia 2016 15:54

Opóźnianie realizacji inwestycji deweloperskich jest na porządku dziennym. Bywa, że nabywcy mieszkań otrzymują do nich klucze wiele miesięcy później niż im to obiecano i zapisano w umowach. W tym czasie klienci muszą ponosić wiele dodatkowych kosztów w postaci chociażby najmu dodatkowego lokalu czy też ubezpieczenia wymaganego przez banki udzielające kredytów. Należy jednak zauważyć, że klienci są coraz bardziej wyedukowani i świadomi zasad rządzących polskim rynkiem nieruchomości.

Obecnie prześwietlają dokładnie dewelopera i jego działalność zanim podpiszą umowę. Znacznie częściej wybierają spółkę, która ma własnego wykonawcę, co jest gwarantem terminowej realizacji inwestycji. Bywa, że dzięki temu spotyka ich miła niespodzianka – mieszkanie jest ukończone przed planowanym terminem.

- Przyspieszenie procedury związanej z wydaniem lokali, aktami notarialnymi gwarantuje duże oszczędności klientom, którzy m.in. wspierają się kredytem. Środki wpłacane co miesiąc tytułem ubezpieczenia mogą przeznaczyć np. na zakupy do nowego mieszkania – sugeruje Mariola Krakowiak, dyrektor ds. sprzedaży w Allcon Osiedla.

 W odpowiednich warunkach

Według GUS wielorodzinne projekty mieszkalne są realizowane średnio w ciągu 24,5 miesiąca. W tym czasie deweloper musi przygotować inwestycję: powstaje koncepcja, a następnie projekt. Dużo czasu zajmują formalności przed wejściem na plac budowy. Czas realizacji inwestycji w ostatniej dekadzie praktycznie się nie zmienił, mimo że deweloperzy odeszli od budowania mrówkowców i dzisiaj realizują przeważnie budynki wielorodzinne liczące od 40 do 100 lokali. Nawet spółki, które mają ambitne plany, ostrożnie je etapują.

Jak wyjaśniają przedstawiciele Home Brokera, mimo że z biegiem lat na budowach wykorzystuje się coraz lepsze materiały i technologie, zakres robót pozostaje niezmienny. Wiele prac można przeprowadzić tylko w określonych warunkach atmosferycznych, np. tynkuje się tylko przy temperaturach powyżej 5 stopni Celsjusza, prace izolacyjne na zewnątrz można wykonywać tylko wtedy, gdy nie pada deszcz, a rusztowania stawia się w bezwietrzną pogodę.

- Opóźnienia na budowie mogą być też efektem problemów z wykonawcami, bądź opóźnień w wypłacie kredytu, gdy bank czeka aż deweloper sprzeda określoną pulę mieszkań, aby uruchomić finansowanie – zaznaczają analitycy z Home Brokera.

Jak podkreśla Mariola Krakowiak z Allcon Osiedla, czas procesu budowlanego zależy od skali inwestycji. Najszybciej powstają nieduże osiedla o popularnym standardzie. Z kolei więcej czasu zabiera budowa apartamentów w centrach miast.

Na przykład realizacja pierwszego etapu projektu Awiator, obejmującego 142 mieszkania zajęła deweloperowi ok. 20 miesięcy, z czego jeden miesiąc został poświęcony na formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie.

- Tempo budowy można przyspieszyć dzięki odpowiedniej strategii pozwalającej na integrację zarządzania procesem budowlanym. Ułatwia to w dużej mierze fakt posiadania własnego wykonawcy, w tym przypadku spółki Allcon Budownictwo - gwarantuje terminową realizację budynków. W efekcie wiele inwestycji zrealizowaliśmy i przekazaliśmy mieszkańcom przed planowanym terminem – zaznacza Mariola Krakowiak.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych