PARTNER PORTALU

Odśnieżanie chodnika i dachu obowiązkiem właściciela nieruchomości

Właściciele i zarządcy nieruchomości powinni usuwać sople lodowe i nawisy śniegu z dachów i gzymsów obiektów budowlanych bezpośrednio sąsiadujących z drogami i chodnikami.

Autor: HouseMarket.pl 18 stycznia 2016 14:31

Toruński magistrat przypomina, że obowiązek odśnieżania chodników spoczywa również na właścicielach i zarządcach nieruchomości. Tak samo jest z usuwaniem sopli z dachów.

Obowiązki te wynikają między innymi z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz uchwały rady miasta. Zgodnie z przepisami właściciele, użytkownicy, osoby posiadające nieruchomość w zarządzie, a także inne podmioty władające nieruchomościami zobowiązane są do utrzymania czystości i porządku na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości. Do ich obowiązków należy oczyszczanie ze śniegu i lodu oraz usuwanie błota i innych zanieczyszczeń.

Usunięty śnieg oraz lód mogą być pryzmowane na krawędzi chodnika lub w pasie zieleni przyulicznej, w sposób nieutrudniający ruchu pieszym. Śliskie chodniki trzeba posypać materiałem szorstkim, np. piaskiem, ale nie wolno stosować środków chemicznych. Należy również usuwać - niezwłocznie po ich powstaniu - sople lodowe i nawisy śniegu z dachów i gzymsów obiektów budowlanych bezpośrednio sąsiadujących z drogami i chodnikami.

Na osoby nie wywiązujące się z nałożonych obowiązków strażnicy miejscy mogą nałożyć mandat karny w wysokości 100 zł lub sporządzić wniosek o ukaranie do sądu grodzkiego. Osoby, które doznają uszczerbku na zdrowiu w wyniku niewywiązania się właścicieli z obowiązku odśnieżania chodników, mogą domagać się z tego tytułu odszkodowania z powództwa cywilnego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych