PARTNER PORTALU

Odśnieżanie: Jakie obowiązki ma właściciel posesji?

Ustawa  o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek regularnego sprzątania, ale też i odśnieżania terenu. Co to konkretnie oznacza?

Autor: HouseMarket.pl 08 stycznia 2016 11:14

Przez utrzymanie porządku i czystości ustawodawca rozumie uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Ponadto właściciel posesji zobowiązany jest do usunięcia sopli lodowych i nawisów śniegu z dachów i gzymsów budynku niezwłocznie po ich pojawieniu się.

Co ważne, właściciel nieruchomości nie jest obowiązany jednak do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

Precyzyjnie określone są także zasady utylizacji śniegu. Jak informuje poznański ratusz, przede wszystkim nie należy składować go bezpośrednio pod drzewami, zwłaszcza jeśli przy utrzymaniu chodników używano soli. Wymieszane ze śniegiem chlorki sodu mają niekorzystny wpływ na istniejący drzewostan. Można przyjąć, że minimalna odległość bezpieczna od drzewa odpowiada średnicy korony drzewa (przyjmuje się, że korona drzewa jest odzwierciedleniem systemu korzeniowego).

Niedozwolone jest wrzucanie śniegu do wód rzek lub jezior, jeśli śnieg pochodzi z terenów zanieczyszczonych: centrów miast, terenów przemysłowych lub dróg o dużym natężeniu ruchu wraz z parkingami. Nie wolno go także składować na terenach położonych między wałem przeciwpowodziowym a linią brzegu wody lub w odległości mniejszej niż 50 m od linii brzegu wody. Taki czyn zagrożony jest karą grzywny do 5 tys. zł w postępowaniu przed sądem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych