PARTNER PORTALU

Odwrócony kredyt hipoteczny to jedna z form świadczeń dla seniorów. Nie musi być jednak jedyną

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym weszła w życie 15 grudnia 2014 roku. Jednak pozostaje ona – jak dotąd - martwym zapisem. Z kolei ustawa, która wprowadzałaby nadzór nad rynkiem rent dożywotnich, nadal nie została uchwalona.

Autor: housemarket.pl 24 marca 2015 09:21

Żaden bank nie oferuje tego produktu i żaden  nie rozważa wprowadzenia go w najbliższej przyszłości. A z regulacją tą związane były duże nadzieje osób starszych na to, że umożliwi uzpełnienie brakujących im środków na finansowanie ich życiowych potrzeb. Miałoby się to odbywać w ten sposób, iż właścicielom nieruchomości  dawałaby możliwość uzyskania w banku kredytu, wypłacanego jednorazowo lub w comiesięcznych odstępach przez określony w umowie czas.

- Można stwierdzić, iż obecnie problem seniorów polega na tym, iż pomimo przyjęcia ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym,  w bankach nie ma i przez lata nie będzie takiej oferty – podkreśla Robert Majkowski, prezes funduszu hipotecznego DOM. – Możliwe, że sama usługa, z punktu widzenia banku, nie będzie pozwalała na dużą ekspansję rynku, bankom brakuje również narzędzi oraz wiedzy dotyczącej skomplikowanej i odmiennej niż w przypadku tradycyjnych produktów obsługi seniorów – dodaje.

Dla konsumentów podstawowa różnica odwróconego kredytu hipotecznego i renty dożywotniej polega na tym, iż świadczenia z tego drugiego produktu są dożywotnie. Wzmacnia to ich poczucie bezpieczeństwa. Ustawa, która wprowadzałaby nadzór nad rynkiem rent dożywotnich, nadal jednak nie została uchwalona.

– Dzięki ustawie o odwróconym kredycie hipotecznym, rząd uregulował tylko jedną formę świadczeń, która nie wydaje się być  wystarczająco dopasowana do aktualnych oczekiwań i potrzeb seniorów – mówi Andrzej Roter, dyrektor generalny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych  (KPF). - A jest to ta część rynku, która funkcjonuje w branży od wielu lat, ma zadowolonych klientów, podpisane umowy, standardy postępowania w relacji z osobami starszymi oraz wiedzę i doświadczenie, niezbędne do profesjonalnej obsługi seniorów – dodaje Andrzej Roter.

Rynek rent dożywotnich wykazuje tendencję wzrostową. Według danych KPF umowy o rentę dożywotnią podpisało około 500 osób. Fundusze hipoteczne liczą na wzrost do poziomu brytyjskiego, wynoszącego 25-30 tys. nowych umów rocznie. Tym bardziej, że według  Eurostatu w Polsce osoby w wieku 65+ są właścicielami 2,5 mln nieruchomości. I potrzebują pieniędzy. Z danych GUS wynika, że ponad połowa polskich emerytów ma miesięcznie do dyspozycji mniej niż 1,6 tys. zł brutto.

- Dodatkowe dochody uzyskiwane z renty dożywotniej mogą zwiększać ten budżet nawet o ponad 100 proc. – stwierdza Katarzyna Brzeska-Miksa, prezes Funduszu Hipotecznego Familia S.A. - Ponadto możliwość uzyskania większej wypłaty jednorazowej na początku umowy, przy zachowaniu renty dożywotniej, daje szansę wielu seniorom na pozbycie się długów czy też spłatę innych zobowiązań. I to zapewniając sobie prawo do mieszkania do końca życia w swoim mieszkaniu – dodaje prezes Brzeska-Miksa.

Zdaniem ekspertów, szybkie zakończenie prac nad ustawą o rencie dożywotniej przyniosłoby liczne korzyści. Najważniejszą byłoby ustanowienie odpowiedniego poziomu kontroli, za który odpowiadałaby Komisja Nadzoru Finansowego. Ustawa nakładałaby też m.in. wymóg uzyskania stosownego zezwolenia na działalność i posiadania kapitału zakładowego nie mniejszego niż 2 miliony euro.

- Ustawa o dożywotnich świadczeniach pieniężnych umożliwi seniorom korzystanie z bezpiecznej renty dożywotniej. Zobliguje wszystkie podmioty na rynku do stosowania jednolitych, przejrzystych procedur oraz wyznaczania wysokich standardów obsługi klienta – podkreśla Katarzyna Brzeska-Miksa, prezes zarządu Funduszu Hipotecznego Familia S.A.

Przedstawiciele funduszy hipotecznych zapewniają, że już dzisiaj spełniają normy narzucane przez nowe przepisy, w których tworzeniu sami uczestniczyli. Liczą, że prace nad ustawą niebawem wejdą w kolejny etap.

– Projekt jest gotowy do dalszych prac w ramach procesu legislacyjnego. Do jego wejścia w życie wystarczy teraz polityczna wola i lepsze zrozumienie potrzeb rosnącej grupy potencjalnych beneficjentów – ocenia Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych