PARTNER PORTALU

Okna po zimie. Sprawdź ich stan techniczy

Mycie okien to zapowiedź zbliżającej się wiosny. Dbając o ich estetyczny wygląd, zweryfikujmy również ich stan techniczny.

Autor: housemarket.pl 28 marca 2018 09:12

Bez agresywnych środków

Wiosenny przegląd okien warto rozpocząć od ich dokładnego umycia. Ewentualne rysy, pęknięcia i niedoskonałości trudno będzie zauważyć, jeśli skryją się pod warstwą nagromadzonych przez zimę zanieczyszczeń. Pamiętajmy jednak, że niewłaściwe mycie profili z aluminium lub PCV jest częstszą przyczyną powstawania wad ich powłoki - uszkodzenia lub odbarwienia konstrukcji czy dekoracyjnych oklein. By uniknąć niemiłych niespodzianek, warto zastosować się do kilku prostych zasad.

- Do mycia aluminiowych ram okiennych używajmy czystej wody, której temperatura nie powinna przekraczać 25°C, z dodatkiem niewielkiej ilości neutralnych lub lekko alkaicznych detergentów. Bezwzględnie nie powinniśmy wykorzystywać mocno kwaśnych preparatów czy płynów na bazie rozpuszczalników, ponieważ mogą one uszkodzić powłokę profilu. Jeśli chcemy osiągnąć lepsze efekty, zamiast czyścić ramę strumieniem pary wodnej czy przy użyciu materiałów ściernych, posłużmy się miękką, delikatną tkaniną, która nie zarysuje powierzchni. Z silnymi zabrudzeniami poradzimy sobie wykorzystując ropopochodne rozpuszczalniki, wolne od związków aromatycznych. Wbrew obiegowym opiniom, pozostawienie detergentów na czyszczonym profilu na dłuższy czas - powyżej godziny - przynosi więcej szkody niż pożytku. Środki czyszczące mogą reagować z jego powłoką, doprowadzając do zmatowienia ramy czy blaknięcia koloru, dlatego po każdym myciu jej powierzchnia powinna zostać spłukana zimną wodą. Jeśli zachodzi taka konieczność, czyszczenie można powtórzyć, ale dopiero po upływie 24 godzin. Po każdym myciu należy również sprawdzić drożność kanałów odpływowych – zaleca Ewa Gasparska, doradca klienta w firmie OknoPlus.

Okna z PCV na skutek swych właściwości elektrostatycznych łatwiej przyciągają kurz, dlatego też należy myć je częściej, niż te aluminiowe. Na szczęście wystarczą do tego ciepła woda z dodatkiem delikatnych środków chemicznych i miękka ściereczka. Również w tym wypadku unikajmy stosowania agresywnych, żrących preparatów. Do mycia ram w kolorze białym, zwłaszcza wewnątrz, możemy użyć nieco mocniejszych preparatów, ale do pielęgnacji stolarki w innych kolorach wybierzmy łagodniejsze środki, by nie zniszczyć okleiny. W przeciwieństwie do ram drewnianych, te wykonane z PCV nie wymagają specjalistycznej konserwacji – właściwe i regularne czyszczenie pozwoli zachować ich nienaganny stan przez wiele lat.

Szyba, która lśni

Przywracanie szybom blasku na wiosnę to ważny element gruntownych porządków. W tym przypadku najważniejsze są właściwe preparaty i miękka ircha. Te pierwsze pozwolą nam uniknąć uciążliwych, trudnych do usunięcia smug, a właściwa ściereczka - nie powinna być szorstka lub twarda - zapobiegnie zarysowaniu powierzchni. Jeśli szyba jest mocno zabrudzona, warto umyć ją dwukrotnie: najpierw wodą z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń, a dopiero później suchą szmatką i płynem do szyb. Koniecznie pamiętajmy o zebraniu resztek wody i płynu z ram okiennych oraz skontrolowaniu drożność kanałów odpływowych.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych