PARTNER PORTALU

Olgierd Dziekoński: to mieszkańcy budują miasto

Trudno projektować przestrzeń miejską bez systemu wartości. W systemie demokratycznym to mieszkańcy budują miasto - mówi Olgierd Dziekoński, architekt i b. minister infrastruktury.

Autor: PAP 10 września 2015 15:19

Podczas tegorocznego V Kongresu Urbanistyki Polskiej eksperci dyskutowali m.in. o rozwoju miasta do wewnątrz, zagadnieniach rewitalizacji, kulturowym potencjale centrów miast.

"Współcześnie, gdy w społeczeństwie szukamy barier, ogrodzeń, dzielących ludzi na lepszych i gorszych, przestrzeń publiczna jest tym szczególnym miejscem, które z racji formalnej i ustawowej oraz europejskiej tradycji agory jest symbolem demokracji miejskiej. Nie spodziewamy się, że demokracja miejska będzie reglamentowana, że będzie stosowana segregacja w przestrzeni miejskiej" - podkreślił Olgierd Dziekoński.

Zdaniem architekta, istota demokracji miejskiej polega na procesie planowania i zarządzania. - Trudno mówić o zarządzaniu miejskim bez udziału mieszkańców. Urbaniści często mają poczucie "niedoczasu"; mają pieniądze unijne, które trzeba wykorzystać w danym okresie, deweloperów oczekujących szybkich decyzji. Trzeba mieć bardzo dużo poczucia silnej woli i odpowiedzialności za jakość miasta, aby tym potrzebom szybkiej zmiany umieć się przeciwstawić i doprowadzić do urbanistycznej debaty miejskiej - zaznaczył.

Jego zdaniem trudno jest projektować przestrzeń publiczną miasta bez pewnej wizji i bez systemu wartości. - System wartości w tradycji europejskiej związany jest z pojęciem równości, demokracji i współodpowiedzialności. Pamiętajmy, że miasto nie jest budowane przez władze miejskie. Tak działo się w okresie realnego socjalizmu i centralizacji. W systemach demokratycznych to mieszkańcy budują miasto - wyjaśnił Dziekoński.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych