PARTNER PORTALU

Olsztyn gotowy na rewitalizację

Śródmieście, część Pojezierza i Zatorze - to dzielnice Olsztyna, które wstępnie mogą zostać objęte unijnym programem rewitalizacji. Służy on aktywizacji osób wykluczonych społecznie oraz poprawie infrastruktury miejskiej w dzielnicach najbardziej zaniedbanych.

Autor: PAP 10 listopada 2015 08:04

Obecnie trwają prace nad sporządzeniem miejskiego programu rewitalizacji Olsztyna. Opracowana właśnie diagnoza zawierająca informacje o występowaniu negatywnych zjawisk i kryzysowych sytuacji w konkretnych dzielnicach, a nawet na konkretnych ulicach, posłużyła do wstępnego wyznaczenia osiedli, które miałyby być objęte rewitalizacją.

Jak poinformowała wiceprezydent Olsztyna Halina Zaborowska-Boruch, do opracowania diagnozy posłużyły informacje z urzędów pracy o stopniu bezrobocia, z ośrodka pomocy społecznej - o udzielonym wsparciu finansowym, a także z policji - dotyczące interwencji.

"Analizowaliśmy ulica po ulicy, wskazując, gdzie występują sytuacje kryzysowe i o jakim natężeniu. Te najbardziej zagrożone obszary wpisywaliśmy w projekt planu. To nie jest zamknięty obszar, będziemy prosić mieszkańców o wypełnienie ankiet dotyczących społecznych problemów i bezpieczeństwa, a te wiadomości posłużą nam, by jeszcze bardziej precyzyjniej określić rejony do rewitalizacji" - podkreśliła wiceprezydent Olsztyna.

Oprócz Środmieścia, części Pojezierza i Zatorza, w planach objęcia rewitalizacją jest obszar ul. Towarowej. Tam znajdują się lokale socjalne i komunalne oraz schronisko dla osób bezdomnych. Jak przyznają władze Olsztyna, to bardzo trudny obszar ze względu na występujące problemy społeczne.

Według wytycznych Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, wyznaczony do rewitalizacji obszar nie powinien przekroczyć 20 proc., rewitalizacja nie powinna obejmować także więcej niż 30 proc. ludności miasta.

W przypadku Olsztyna projekt przewiduje, że rewitalizacją zostanie objętych 8 km kw., co stanowi nieco ponad 9 proc. terytorium miasta. Program wstępnie miałby objąć ponad 50 tys. mieszkańców, czyli 30 proc. populacji miasta. Władze Olsztyna chcą przyjąć program w pierwszym kwartale 2016 r.

Głównym celem rewitalizacji jest umożliwienie mieszkańcom, którzy są wykluczeni społecznie - bezrobotni, zagrożeni nałogami, bez warunków do kształcenia - godnego życia i dostępu pracy. W programie chodzi o to, by zaktywizować ich społecznie i poprawić ich warunki życia.

Może dziać się to poprzez rewitalizację przestrzeni publicznej, remonty budynków, modernizację budynków zabytkowych, ale także tworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej czyli zorganizowanie miejsc, gdzie ludzie wykluczeni albo zagrożeni wykluczeniem mogliby poznawać inne możliwości spędzania wolnego czasu.

Opracowanie dokumentu dotyczącego rewitalizacji Olsztyna do 2020 r. będzie podstawą do ubiegania się o unijne pieniądze w momencie ogłoszenia konkursów z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury czy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W RPO Warmia i Mazury 2014-20 na rewitalizację przeznaczonych jest blisko 100 mln euro, co stanowi 5,5 proc. unijnego wsparcia dla regionu do 2020 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych