PARTNER PORTALU

Osiedle musi mieć środek ciężkości

Miasteczko Wilanów od razu zostało zaprojektowanie jako miasteczko mieszkaniowe. Brakuje mu punktu ogniskowej - mówi Szymon Wojciechowski, współwłaściciel i prezes zarządu APA Wojciechowski Architekci.

PropertyDesign.pl

Autor: PropertyDesign.pl 30 grudnia 2015 09:02

W jednej ze swoich publikacji Szymon Wojciechowski wspomniał, że problem Miasteczka Wilanów to brak środka ciężkości. Na pytanie czy ten rejon to nadal tylko sypialnia Warszawy Szymon Wojciechowski stwierdza: - Tak, bo od razu zostało zaprojektowanie jako miasteczko mieszkaniowe. Brakuje mu punktu ogniskowej, punktu ciężkości. Handel jest rozproszony, życie jest wątłe… nie ma serca – centrum - podkreśla architekt.

Według Wojciechowskiego, życie typu miejskiego potrzebuje ciasnoty. - Miasteczko Wilanów ma kłopoty komunikacyjne, bo ludzie muszą wyjeżdżać do centrów handlowych. Według badań jakie przeprowadziło GTC mieszkańcy Wilanowa chcą mieć centrum handlowe. Uważam, że obecnie nie ma możliwości zbudowania w tym konkretnym miejscu czegoś innego niż handel, czy biura, ponieważ jest to lokalizacja przy hałaśliwej ulicy. Część ludzi uważa, że jest to sprzeczne z ideą miejskości… To nie prawda - mówi.

- Ponadto projektowanie tam jest trudne - nadmienia Wojciechowski o projekcie Galerii Wilanów. - Musieliśmy robić wielkie studium i dostosować projekt do spływu wody ze skarpy, ponieważ były zarzuty, że zablokujemy przepływ wody i uschną drzewa w parku wilanowskim. Oczywiście nie uschną, bo po pierwsze projekt jest powyżej zwierciadła wody, zastosowane będą też wszelkie technologie, które pozwalają na swobody przepływ wody pod budynkiem, a nawet woda opadowa będzie zbierana w specjalnym zbiorniku retencyjnym po to, aby przy braku opadów nawadniać ziemię.

Więcej na PropertyDesign.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych