PARTNER PORTALU

Ostatnia pula z MdM na wyciągnięcie ręki

Już od 2 stycznia 2018 roku do wzięcia będą pieniądze z ostatniej puli programu Mieszkanie dla Młodych. Ustawodawca przygotował dla beneficjentów 381 mln zł, a chętnych jest wielu. Szacuje się, że środki zostaną rozdysponowane w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu dni.


Autor: housemarket.pl 31 października 2017 13:20

Eksperci na rynku nie mają wątpliwości – aby zakupić mieszkanie lub dom w ramach MdM, w zasadzie trzeba już teraz rozpocząć procedurę załatwiania wszelkich formalności. Jeszcze przed końcem tego roku przyszły nabywca powinien zbadać swoją zdolność kredytową, wybrać własne M oraz skompletować dokumenty, a następnie złożyć je w banku. Tak wygląda rozpoczęcie całego procesu kredytowego.

– Osobom zainteresowanym programem MdM doradzamy konsekwentne i sprawne działanie. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że na początku stycznia 2018 roku prawdopodobnie kilkanaście tysięcy kredytobiorców będzie liczyć na dofinansowanie – mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Agrobex.

Warunkiem koniecznym jest sprawdzenie zdolności kredytowej przyszłego nabywcy. Pozwala to ocenić, jak duże zobowiązanie możemy zaciągnąć, a w konsekwencji - w jakiej cenie mieszkania szukać. Deweloperzy najczęściej proponują rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba osobno kierować się do banku.

– Polecamy pomoc naszego doradcy kredytowego, który sprawdzi możliwości finansowe, a także przedstawi wszystkie czynniki mające wpływ na zdolność kredytową – zauważa Adam Wędrychowicz z firmy Linea, rozwijającej inwestycje Leśna Polana i Osada Leśna w Dąbrówce, w powiecie poznańskim. Kolejnym krokiem jest wybór własnego M.

Jakie są zasady MdM?

Co warte podkreślenia, beneficjenci nie mogą mieć więcej, niż 35 lat i posiadać innego mieszkania (warunek ten nie dotyczy rodzin z co najmniej trojgiem dzieci). Zaciągnięty kredyt musi opiewać na co najmniej 50 procent mieszkania i obowiązywać minimum 15 lat. Także mieszkanie czy dom musi spełniać określone warunki, wskazane przez ustawodawcę. W październiku Bank Gospodarstwa Krajowego przekazał informację odnośnie wysokości średnich wskaźników cen MdM. W praktyce oznacza to, że cena za 1 m kw. mieszkania lub domu nie może przekraczać ustalonego pułapu. Regulacje te dotyczą zarówno miasta Poznania, jak i gmin ościennych.

– Ponadto, korzystając z MdM, ostatnia część transzy dla sprzedającego nieruchomość, musi być przekazana przed końcem 2018 roku – wskazuje Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building, dewelopera realizującego inwestycje w podpoznańskim Błażejewku, Zalasewie i Brodowie.

Nabywcy powinni znaleźć lokum spełniające warunek powierzchni – w przypadku mieszkań do 75 m kw., a dla domów – 100 mkw. Warto jednak zaznaczyć, że rodziny z co najmniej trojgiem dzieci mogą wybrać lokale o 10 m kw. większe, a także liczyć na wyższe dofinansowanie, czyli na poziomie 30% dopłaty do wkładu własnego.

–To duże wsparcie. Większe rodziny, marzące o dużym domu, w którym znajdzie się przestrzeń dla każdego, z pewnością wezmą pod uwagę zasady programu. Są one korzystne i gwarantują sporą dopłatę umniejszając przy tym cenę zakupu – zauważa Magdalena Błaszkowiak – Pepel, specjalista ds. sprzedaży Greenbud Development.

Deweloper oferuje domy na osiedlu Zielone Rabowice II koło Swarzędza, o powierzchni 75 i 90 m kw., co pozwala skorzystać z programu singlom, parom, małżeństwom i rodzinom wielodzietnym.

Czas start!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych