PARTNER PORTALU

Ożywienie na rynku nieruchomości może się utrzymać

Deweloperzy w 2015 r. będą mieli ograniczone możliwości podnoszenia cen ofertowych nieruchomości. To nie oni dyktują warunki.

Autor: housemarket.pl 31 marca 2015 15:21

W ubiegłym roku na rynku nieruchomości dało się zauważyć lekkie ożywienie. W wielu przypadkach było one spowodowane aktywnością nabywców, którzy kupując mieszkanie na kredyt, chcieli zdążyć przed wzrostem obligatoryjnego wkładu własnego z 5 na 10 procent. W większości byli to nabywcy mniej zamożni i tacy, którzy od dawna zdecydowani byli na zakup.

Zwyżkowa tendencja na rynku nieruchomości w najbliższym czasie ma szansę utrzymać się, m.in. dzięki planom modyfikacji programu Mieszkanie dla Młodych i niskim stom procentowym.

W odpowiedzi na nadwyżkę podaży na rynku mieszkaniowym częściej idą na ustępstwa wobec klientów. Oferują im rabaty, korzystne oferty na zakup miejsc garażowych, dodatkową przestrzeń użytkową w postaci piwnic i pakamer. Wiele z tych ofert jest bardzo konkurencyjnych, zwłaszcza, zważywszy na fakt, że porównując ceny mieszkań na rynku wtórnym z tymi od deweloperów, okazuje się, że w stolicy taniej można kupić nowe mieszkanie.

Nabywcy mają w czym wybierać – w ubiegłym roku o ponad 35 proc., w stosunku do roku poprzedniego, nastąpił wzrost ilości powstających inwestycji mieszkaniowych. A ponieważ w tym czasie wydano o 40 proc. więcej pozwoleń na rozpoczęcie inwestycji niż w 2013, tendencja ta się utrzyma. W styczniu 2015 roku wydano pozwolenia na budowę 10,6 tys. mieszkań (o 21 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej).

W tym roku deweloperzy zaczną też oddawać do użytku inwestycje, które zaczęły powstawać w 2013 roku, w tym Zakątek Cybisa zlokalizowany w centrum Ursynowa.

- Inwestycja składa się z trzech etapów, a zakończenie pierwszego z nich zaplanowano na III kwartał tego roku.  W sprzedaży są już również mieszkania z II i III etapu, w sumie cała inwestycja to prawie 300 nowych mieszkań – mówi Łukasz Majcher, kierownik działu sprzedaży Włodarzewska SA. - Do tej pory sprzedaliśmy co czwarte z nich – większość w ubiegłym roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych