PARTNER PORTALU

PFRN: nowy MdM wypełni białe plamy na rynku mieszkaniowym

Rozszerzenie MdM na rynek wtórny to wypełnienie białych plam na rynku mieszkaniowym i kredytowym - uważa Leszek A. Hardek, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Autor: HouseMarket.pl 02 września 2015 09:02

Dane pokazują, że w 2014 r. finanse przeznaczone na dopłaty do MdM nie zostały wykorzystane.

- Teraz po rozszerzeniu programu na rynek wtórny będzie większa szansa na wykorzystanie środków przeznaczonych na dofinansowanie zakupu mieszkań - mówi Leszek A. Hardek, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. - Na pewno będzie można wykorzystać go na znacznie większym obszarze i przez liczniejszą grupę osób, niż to miało miejsce do tej pory.

Na rozszerzeniu MdM na rynek wtórny skorzystają miejscowości, gdzie nie było i nie ma aktywnej działalności deweloperskiej.

- W miastach, gdzie niewielka liczba ofert spełniała wymogi MdM będzie można skorzystać ze wsparcia przy zakupie lokum na rynku wtórnym - dodaje Leszek A. Hardek.

Nowelizacja, która weszła w życie 1 września, wprowadza dodatkowe wsparcie dla rodzin wielodzietnych.

Dla rodzin z trójką lub więcej dzieci zwiększono dofinansowanie wkładu własnego z 15 do 30 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania. W przypadku osób i rodzin z dwójką dzieci dofinansowanie to zwiększono z 15 do 20 proc.

Przewidziano też zwiększenie z 50 do 65 m kw. powierzchni mieszkaniowej, od której byłaby liczona dopłata do wkładu własnego w przypadku osób i rodzin z co najmniej trójką dzieci. Jak szacował rząd te zmiany mogą przynieść wzrost wysokości dofinansowania wkładu własnego o 160 proc. dla rodzin z co najmniej trójką dzieci.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych