PARTNER PORTALU

Pieniądze na MdM skończą się już w marcu?

Z puli 730 mln zł zostało tylko 320 mln zł. Wiele wskazuje na to, że pieniędzy zabraknie już wiosną.

Autor: HouseMarket.pl 19 stycznia 2016 16:35

Sądząc po zainteresowaniu programem Mieszkanie dla Młodych, środki na ten rok zostaną wykorzystane w całości - poinformował Bogusław Białowąs z Banku Gospodarstwa Krajowego.

 Raz w miesiącu Bank Gospodarstwa Krajowego przedstawia zainteresowanie programem Mieszkanie dla Młodych. Z najnowszych danych wynika, że w grudniu złożono wnioski na 172,05 mln zł. To dotychczasowy rekord. Ożywienie wywołała wrześniowa nowelizacja MdM (między innymi wprowadzenie większej prorodzinności i rozszerzenie programu o rynek wtórny). Oznacza to, że przez pierwsze cztery miesiące obowiązywania nowych zasad, złożono wnioski na ponad 504 mln zł. Dla porównania od stycznia do sierpnia 2015 roku – 292 mln zł, a w całym 2014 roku – 366 mln zł.

Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży RED Real Estate Development, zauważa, że nowe dane Banku Gospodarstwa Krajowego nie są zaskoczeniem i potwierdzają, prognozy na 2016 rok.

- Pula środków przeznaczona na program Mieszkanie dla Młodych jest ograniczona. W 2016 roku do 730 mln zł rocznie. Przy obecnym tempie, bardzo szybko okaże się, że chętnych jest zdecydowanie więcej niż przewidzianych środków. Może to nastąpić już w marcu lub kwietniu. Z tego względu z decyzją o zakupie mieszkania warto się pospieszyć – dodaje.

Jak powiedział dzisiaj PAP Bogusław Białowąs, zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK w puli dofinansowania na rok 2016 pozostało już tylko 320 mln zł – część osób złożyło wnioski już w 2015 roku, ponieważ budowa ich inwestycji kończy się w 2016 roku. W marcu BGK przedstawi analizę, pokazującą do kiedy wystarczy środków na 2016 rok. Co później?

- Trudno spekulować, ponieważ możliwe, że rządowy program Mieszkanie dla Młodych nie będzie kontynuowany w przyszłości. Pierwsze takie zapowiedzi złożył w zeszłym tygodniu wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. MdM miałoby zostać zastąpione nowym programem. Jak miałby wyglądać? Na szczegóły musimy poczekać – mówi Teresa Witkowska.

Ekspert dodaje, że na znaczeniu mogą zyskać preferencyjne warunki płatności oferowane przez deweloperów. Na przykład proponowany przez RED Real Estate Development system 10/90.

- Takie rozwiązanie ma w sumie kilka zalet. Po pierwsze na etapie budowy wpłacamy tylko niewielką część wartości mieszkania – 10 proc. Większą część kwoty (90 proc.) wpłacamy dopiero wtedy, gdy inwestycja będzie gotowa i będziemy mogli odebrać klucze do mieszkania – dodaje Teresa Witkowska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych