PARTNER PORTALU

Pierwsze listy intencyjne Mieszkania Plus w ramach Krajowego Zasobu Nieruchomości już wkrótce

11 września weszła w życie ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Dzięki niej możliwe będzie m.in. tworzenie spółek celowych Skarbu Państwa i gmin w celu zrealizowania inwestycji mieszkaniowych. Już wkrótce zostaną podpisane pierwsze listy intencyjne dotyczące Mieszkań plus, jakie powstaną w ramach ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

www.portalsamorzadowy.pl

Autor: PortalSamorzadowy.pl 03 listopada 2017 16:39

- Aportem do spółki mogą być zarówno grunty jak i fundusze - tłumaczył w piętek (3 listopada) Tomasz Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. - Każda taka spółka celowa będzie się rządzić niejako swoimi prawami, to znaczy będzie indywidualnie tworzona - w zależności od wartości i rodzaju aportów, kto i ile wnosi, będzie określane, kto jest właścicielem, ilu mieszkań, komu będą one spłacane itd. - dodał.

Jak podkreślał Żuchowski, rozmowy z kilkoma samorządami są już bardzo zaawansowane.

– W przyszłym tygodniu podpiszemy pierwsze listy intencyjne z około 10 samorządami, sfinalizujemy formalności – zapowiadał Tomasz Żuchowski. – Te formalności to absolutnie nie powoływanie prezesów i licznych zarządów spółek, te mogą powstać w ostatniej kolejności, ale budowa mieszkań.

Jak podkreślał, celem takich spółek ma być realizacja celu mieszkaniowego. Gminy zyskają też inne możliwości.

- Spółki celowe pozwolą na skorzystanie z zasobu gminy, ale dają też możliwości, jakich do tej pory samorządy nie miały: jak wybudowanie infrastruktury dla inwestycji, budowa umocnień typu budowle przeciwpowodziowe, odbudowa nieruchomości zniszczonych klęskami żywiołowymi - wyliczał na konferencji w Katowicach przedstawiciel MIB.

Jak dodała Tatiana Tymosiewicz, dyrektor Departamentu Polityki Przestrzennej i Gospodarki Nieruchomościami w resorcie budownictwa, ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości nie ogranicza możliwości gmin do korzystania z innych programów „okołomieszkaniowych” oraz z ustawy o rewitalizacji.

– Wręcz zachęcamy samorządy, by „podpinały” Mieszkanie plus pod swoje projekty rewitalizacyjne – mówiła Tymosiewicz. – Przy rewitalizacji KZN daje możliwość otrzymania od Skarbu Państwa nieruchomości za darmo, oczywiście przy określonych warunkach, ale jest to atrakcyjna możliwość. Podobnie jest przy realizacji programów dotyczących budownictwa socjalnego. KZN otwiera furtkę do tworzenia swego rodzaju konglomeratów – łączenia różnych programów dla powiększenia zasobu mieszkaniowego w gminie.

Budownictwo mieszkań w ramach ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości będzie przebiegać równolegle z pilotażowym programem Mieszkanie plus realizowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Listy intencyjne, które są wstępem do szczegółowych analiz, podpisało już z BGK Nieruchomości blisko 60 miejscowości, pierwsze lokale zostaną oddane do użytku w grudniu w Jarocinie.

Czytaj więcej

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych