PARTNER PORTALU

Pierwsze panele słoneczne na budynku spółdzielni mieszkaniowej

Na budynku spółdzielni mieszkaniowej we Wrocławiu uruchomiono 153 panele słoneczne. Pozyskany z nich prąd posłuży do oświetlenia części wspólnych w budynku. To pierwszy w mieście pilotażowy projekt w ramach ogólnopolskiego ekologicznego programu Prosument.

Autor: PAP 30 maja 2016 15:07

Jak poinformował rzecznik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Robert Borkacki, uruchomienie w poniedziałek na budynku przy ul. Świeradowskiej przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wrocław-Południe 153 paneli fotowoltaicznych to pierwszy etap realizacji programu Prosument.

- Instalacja na tym wieżowcu ma charakter pilotażowy, spółdzielcy planują budowę elektrowni słonecznych także na 13 następnych budynkach. Zostanie tam zamontowanych 1750 paneli słonecznych. Łączna moc instalacji fotowoltaicznych ma wynieść 454 kW. Dzięki tym inwestycjom ograniczona zostanie roczna emisja dwutlenku węgla o około 360 ton rocznie. Przewidywany termin uruchomienia kolejnych słonecznych elektrowni to druga połowa 2016 r. – powiedział Borkacki.

Dodał, że koszt wszystkich instalacji to około 2,7 mln zł, a WFOŚiGW wsparł tę inwestycję dotacją ponad 1 mln zł oraz udzielił preferencyjnej pożyczki w wysokości 1,6 mln zł.

Rzecznik podkreślił, że prąd pozyskany z odnawialnych źródeł energii będzie wykorzystywany do oświetlenia części wspólnych w budynkach, a oprócz korzyści ekologicznych zmniejszone również zostaną opłaty za energię dla lokatorów.

Jak podano, ze środków programu Prosument mogą korzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Do pozyskania są środki na budowę i instalacje m.in. fotowoltaiki, źródeł ciepła opalanych biomasą, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, małych elektrowni wiatrowych i mikrokogeneracji. WFOŚiGW we Wrocławiu otrzymał 25 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację tego programu na Dolnym Śląsku.

Ja poinformował rzecznik na środki z tego programu do tej pory złożyły wnioski spółdzielnie mieszkaniowe we Wrocławiu, Legnicy, Miliczu, Jaworze, Zawidowie i wspólnota mieszkaniowa w Wałbrzychu. Nabór wniosków trwa do końca października 2016 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych